Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata „Przywilej bycia białym mężczyzną” w Szwecji
Kategoria: Informacje ze świata   Piątek, 09 luty 2018 09:05 Autor: Andreas

„Przywilej bycia białym mężczyzną” w Szwecji

Kadr z filmu Star Trek Kadr z filmu Star Trek mem internetowy

Studenci inżynierii komputerowej Królewskiego Instytutu Technologicznego w Sztokholmie nie mogą ukończyć swojej edukacji bez przedstawienia swoich refleksji na temat korzyści płynących z bycia białym heteroseksualnym mężczyzną.

Poza programowaniem i matematyką studenci, którzy wybierają inżynierię komputerową jako główny kierunek w Królewskim Instytucie Technologicznym (KTH), muszą również liczyć na obowiązkowy kurs o nazwie „Spójność programowa”, który obejmuje seminarium i wypracowanie na temat mniejszości i równego traktowania, donosi gazeta Nyheter Idag.

Aby wziąć udział w seminariach, studenci są zobowiązani przeczytać artykuły „ukazujące normy hetero” w szwedzkich instytucjach i w kampanii #Metoo przeciwko molestowaniu seksualnemu, a także obejrzeć film o byciu czarnym w kraju skandynawskim.

Oprócz Testu Utajonych Skojarzeń w celu ujawnienia swoich podświadomych uprzedzeń, studenci pierwszego roku są zobowiązani napisać wypracowanie o długości 500-900 słów na temat korzyści wynikających z bycia (a przynajmniej bycia postrzeganym) jako heteroseksualny mężczyzna, dorastania w Szwecji i posiadania nordyckiego lub ogólnie zachodniego wyglądu, zgodnie z programem nauczania na stronie internetowej uczelni.

Zauważ: „w oparciu o materiał edukacyjny” w instrukcji; jest zatem niepożądane, aby jakikolwiek naukowo myślący technik wykopał jedno z wielu badań empirycznych, które pokazują, że nie zawsze oczywistą korzyścią jest przynależność do tych grup.

Natomiast studenci drugiego i trzeciego roku są zobowiązani do napisania eseju od 600 do 1000 słów na temat bycia częścią populacji większościowej w porównaniu do różnych mniejszości, a także wartości i trudności w osiągnięciu równego traktowania.

Viggo Kann, profesor informatyki odpowiedzialny za bieżący kurs, powiedział Nyheter Idag, że temat mniejszości i równego traktowania rozpoczął się trzy lata temu.

„Przeczytałem eseje trzech grup, odbyłem trzy seminaria i nawiązałem kontakt z około 45 studentami. Większość z nich bardzo pozytywnie się do tego odnosi. Mówią, że nauczyli się czegoś nowego i docenili nowe rzeczy, o których wcześniej nie pomyśleli”. Kann przyznał, że tylko jeden student narzekał na „ukierunkowany wybór zadań”.

Jednak wśród szwedzkich internautów informacja spotkała się z mieszanymi reakcjami.

„Czy technologia naprawdę powinna obejmować politykę tożsamości i wszystko? Zapisałem się na kurs, aby dowiedzieć się więcej o komputerach, a nie o dzisiejszej politycznej modzie”, napisał użytkownik, który twierdził, że jest studentem KHL, na najpopularniejszym w Szwecji forum Flashback. „Czy to w porządku dla podatników, aby wydawać pieniądze na zatrudnianie działaczy politycznych, którzy otrzymują wygodne płace za opracowanie i poprawianie takich zadań?” — kontynuował.

Inny użytkownik Flashback twierdzi, że kurs jest całkowicie oderwany od edukacji, podczas gdy jeszcze iny nazywa nowość „teoretyczną trucizną”. Inni wyrazili zadowolenie z faktu, że otrzymali stopnie naukowe przed nadejściem elementów ideologicznych jako innowacji edukacyjnej.

Użytkownik Darko Crncevic twierdzi, że jest to „nic innego, jak indoktrynacja”, tweetując, że „postmodernizm rozprzestrzenia się w środowisku akademickim jak złośliwy nowotwór”.

Jednak głosy poparcia politycznego podejścia również zostały usłyszane, ponieważ użytkownicy z zadowoleniem przyjęli okazję do zastanowienia się nad realnością wyboru kariery.

Mający swój początek w Laboratorium Mechanicum założony w 1967 roku Królewski Instytut Technologiczny w Sztokholmie jest pierwszym instytutem politechnicznym w Szwecji specjalizującym się w inżynierii i technologii i zajmuje najwyższe pozycje w północnej Europie w swoich dziedzinach akademickich.

Źródło: Pl.sputniknews.com


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Ostatnio zmieniany Piątek, 09 luty 2018 12:28
alexjones.pl Informacje ze świata „Przywilej bycia białym mężczyzną” w Szwecji