Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata 10 największych firm zbrojeniowych na świecie, czyli kto dziś zarabia na wojnach
Kategoria: Informacje ze świata   Sobota, 10 luty 2018 09:48 Autor: Andreas

10 największych firm zbrojeniowych na świecie, czyli kto dziś zarabia na wojnach

10 największych firm zbrojeniowych na świecie, czyli kto dziś zarabia na wojnach Robert Sullivan/Flickr/Public Domain

Co roku świat wydaje na wojny prawie 1,7 triliona dolarów, z czego tylko w 2016r. 375 miliardów przeznaczono na sprzęt zbrojeniowy. W dzisiejszych czasach niezależnie czy chodzi o broń, czołgi, samoloty, pociski czy statki, każde państwo znajdzie dostawcę na to czego właśnie szuka. A ten dostawca nieźle na tym zarobi.

Poniżej przedstawiono listę 10 firm zbrojeniowych, które w 2016 osiągnęły najwyższe dochody ze sprzedaży swoich produktów. Dane pochodzą ze Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI), zajmującego się obserwacją i analizą transakcji kupna i sprzedaży na rynku broni:

NR 1: Lockheed Martin.

Firma amerykańska, której sprzedaż w 2016r. wyniosła 40,8 mld dolarów. Obecnie zatrudnia ponad 140 tys. pracowników na całym świecie. Ma siedzibę także w Polsce, gdzie zakupiła nasze największe zakłady lotnicze PZL Mielec, założone jeszcze przed wojną w 1938r. Producent słynnych samolotów wielozadaniowych F-16 oraz F-35, które mają je zastąpić. W 2017 tylko na sprzedaży systemu antyrakietowego THAAD do Arabii Saudyjskiej koncern zarobił 15 miliardów dolarów.

NR 2: Boeing.

Firma amerykańska, której sprzedaż w 2016r. wyniosła 29,5 mld dolarów. Najczęściej kojarzy się z samolotami pasażerskimi, jednak Boeing od lat działa również w branży zbrojeniowej. Przykładowo, w trakcie II Wojny Światowej jego zakłady zatrudniające wtedy ponad 40 tys. jego pracowników produkowały głównie bombowce. Część z nich okryła się nawet niechlubną chwałą, tak jak Boeing B-29, które zrzucały bomby na Hiroszimę i Nagasaki. Aktualnie firma odczuwa dotkliwie konkurencję ze strony Airbusa. Jej sytuację miał poprawić B787 Dreamliner, z ceną 150 mln dolarów za sztukę, który jednak nie spełnił oczekiwań rynku.

NR 3: Raytheon.

Firma amerykańska, której sprzedaż w 2016r. wyniosła 22,9 mld dolarów. W 2017 koncern podpisał umowę ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi na dostawę 100 amerykańskich pocisków GEM-T z ceną 4,3 mln dolarów za sztukę. Firma zatrudnia prawie 80 000 osób na całym globie. Produkuje systemy obrony powietrznej i antybalistycznej, m.in. Patriot, do którego kupna przymierza się nasz kraj.

Nr 4: BAE Systems.

Firma brytyjska, której sprzedaż w 2016r. wyniosła 22,8 mld dolarów. Koncern posiada swoje placówki w 40 krajach, także w Polsce gdzie wraz z Solarisem współpracuje przy produkcji hybrydowych napędów elektrycznych do autobusów. Poza sprzętem mającym służyć obywatelom w czasach pokoju, w asortymencie jego produktów znajdzie się także broń nuklearna oraz bomby kasetowe, dla których niektóre kraje domagają się wprowadzenia zakazu ich używania ze względów humanitarnych. W styczniu tego roku firma zaproponowała Amerykańskiej Marynarce Wojennej zakup broni mikrofalowej , która może obezwładniać systemy elektroniczne samolotów i śmigłowców, a nawet bezzałogowych pojazdów podwodnych.

NR 5: Northrop Grumman.

Firma amerykańska, której sprzedaż w 2016 wyniosła 21,4 mld dolarów. Ten największy producent okrętów na świecie, poza statkami i branżą zbrojeniową zajmuje się także astronautyką i aeronautyką. W ostatnim czasie przejął firmę Orbital ATK produkującą rakiety kosmiczne i satelity do zastosowań wojskowych i komercyjnych. Dzięki tej transakcji koncern ma nadzieję na opracowanie nowych modeli pocisków wyposażonych w systemy rakietowe.

NR 6: General Dynamics.

Firma amerykańska, której sprzedaż w 2016 wyniosła 19,2 mld dolarów. Na swoim koncie ma dostawę pierwszej w historii amerykańskiej armii łodzi podwodnej (SS-1) w 1900r. Wiele lat później koncern zajmował się produkcją F-16, obecnie oferowanych przez Lockheed Martin. Obecnie firma zajmuje się głównie produkcją sprzętu dla wojsk lądowych i marynarki wojennej. Z początkiem roku zapowiedziała zainwestowanie 2 miliardów dolarów w swoje stocznie w związku ze zwiększonymi zamówieniami ze strony amerykańskiej armii.

NR: 7 Grupa Airbus.

Konsorcjum europejskie z główną siedzibą w Holandii, ze sprzedażą w 2016 w wysokości 12,5 mld dolarów. Firma zatrudnia ok. 50 tys. pracowników w różnych państwach Europy oraz… w Chinach! Poza samolotami cywilnymi koncern działa także od lat 90-tych w branży wojskowej, produkując głównie powietrzne tankowce oraz samoloty transportowe. Koncern ma obecnie spore kłopoty z powodu zarzutów korupcyjnych w Wielkiej Brytanii.

NR: 8 BAE Systems (spółka córka)
Firma amerykańska, ze sprzedażą w 2016 za 9,3 mld dolarów.

NR: 9 L3 Technologies
Firma amerykańska, ze sprzedażą w 2016 za 8,9 mld dolarów.

Nr: 10 LEONARDO
Firma włoska, ze sprzedażą w 2016 za 8,5 mld dolarów.

 

USA, USA!

Podczas gdy powszechnie wiadomo, że Stany Zjednoczone są jednym z głównych graczy w branży zbrojeniowej, to powyższe dane jednoznacznie wskazują na ich pozycję lidera. Na 10 największych firm w tym przemyśle 7 jest amerykańskich. 3 z nich zaś zajmują pierwsze pozycje rankingu.

Biorąc zaś pod uwagę ranking SIPRI przedstawiający nie 10, lecz 100 największych firm zbrojeniowych w 2016r. to okaże się, że amerykańskie koncerny wypracowały wtedy 58% zysku całej branży, czyli 217 mld dolarów.

3 pozostałe firmy z pierwszej dziesiątki, to firmy europejskie. Warto dodać, że w rankingu nie uwzględniono przedsiębiorstw chińskich, ponieważ nie przedstawiły  one wiarygodnych danych dotyczących wyników sprzedaży.

 

Opracowano na podstawie: www.visualcapitalist.com/

 

Źródło: xebola


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(6 głosów)Ostatnio zmieniany Sobota, 10 luty 2018 11:45
alexjones.pl Informacje ze świata 10 największych firm zbrojeniowych na świecie, czyli kto dziś zarabia na wojnach