Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Jak MKOl szkodzi Korei Południowej
Kategoria: Informacje ze świata   Sobota, 10 luty 2018 09:38 Autor: Andreas

Jak MKOl szkodzi Korei Południowej

Samsung Galaxy Note 8 Samsung Galaxy Note 8 John Karakatsanis/Flickr/CC BY-SA 2.0

Skandal dyplomatyczny pomiędzy Iranem i Koreą Południową spowodowany odmową wydania Irańczykom telefonów Samsung Galaxy Note 8, został sprowokowany nie przez decyzje Samsunga lub Komitetu Organizacyjnego Igrzysk Olimpijskich w Pjongczang w Korei Południowej, ale przez politykę MKOl.

Organizatorzy Igrzysk w Pjongczang postanowili nie wydawać irańskim sportowcom smartfonów Samsunga z powodu sankcji Rady Bezpieczeństwa ONZ, poinformowała koreańska agencja prasowa „Yonhap”.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Iranu wyraziło protest ambasadorowi Korei Południowej w Teheranie za niesprawiedliwe działania w stosunku do sportowców. Ambasador Korei Południowej w Teheranie, Kim Son Ho, został wezwany do irańskiego MSZ w celu uzyskania wyjaśnień.

„Jeśli firma nie przeprosi, irański minister spraw zagranicznych Mohammad Javad Zarif odmówi korzystania z telefonu Samsung. To z kolei może stać się kampania na dużą skalę, prowadzącą do bojkotu produktów marki Samsung, ponieważ Irańczycy pod żadnym pozorem i w żadnej formie nie będą tolerować upakorzania ich narodowej tożsamości i godności”- powiedział Mostafa Shoughi, komentator sportowy i szef redakcji sportowej irańskiej gazety „Hamshahri”.

Samsung jest światowym partnerem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl). Samsung Electronics Co. Ltd. jako sponsor rozdał około 4 mln smartfonów Galaxy Note 8 specjalnej kolekcji Olympic Edition jako prezent dla uczestników Igrzysk ze wstępnie załadowanymi na ekrany „tapetami” olimpijskimi oraz dodatkowymi informacjami o Olimpiadzie.

Iran jest ważnym rynkiem zbytu dla produktów Samsung. Działanie skierowane przeciwko irańskim sportowcom, może zwrócić się przeciwko firmie i uderzyć w jej dochody.

Jak powiedziano Sputnikowi w służbie prasowej Komitetu Organizacyjnego Igrzysk 2018, decyzja, aby nie wydać telefonów, nie została podjęta w Korei Południowej. „Wydanie telefonów Samsung to prerogatywa MKOl. Takich praw nie ma ani Komitet Organizacyjny, ani Samsung” — stwierdził rozmówca w służbie prasowej Komitetu Organizacyjnego Igrzysk 2018 roku. Informacja o tym, że wymagana liczba telefonów została przekazana do Południowokoreańskiego Komitetu Organizacyjnego, została potwierdzona w samej firmie.

W odpowiedzi MKOl, najwyraźniej postanowił złagodzić swoje stanowisko, stwierdzając, że wszyscy sportowcy dostaną telefony Samsung na czas Igrzysk, ponieważ zawierają one ważne informacje dotyczące harmonogramu i możliwości przemieszczania się.

Ponadto Irańczycy, w przeciwieństwie do Koreańczyków z Północy, będą mogli, podobnie jak inni sportowcy, zabrać ze sobą te telefony ze sobą do domu. Opóźnienie w wydaniu Galaxy Note przedstawicielom Iranu „źródło w ruchu olimpijskim” wyjaśniło zwykłym „nieporozumieniem”. Ale, jak i w przypadku rosyjskich sportowców, na których przybycie do Korei Południowej bardzo liczono, zapłacić za to „nieporozumienie” nie musi MKOl, ale kraj organizujący Igrzyska.Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Sobota, 10 luty 2018 11:29
alexjones.pl Informacje ze świata Jak MKOl szkodzi Korei Południowej