Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Drobna korupcja Benjamina Netanjahu
Kategoria: Informacje ze świata   Piątek, 16 luty 2018 08:25 Napisał

Drobna korupcja Benjamina Netanjahu

Drobna korupcja Benjamina Netanjahu Flazingo Photos/Flickr/CC BY-SA 2.0

14 miesięcy trwało śledztwo przeciwko Benjaminowi Netanjahu i jego małżonce Sarze. W jego wyniku pierwszej parze Izraela postawiono konkretne zarzuty korupcyjne. I jest wielce prawdopodobne, że na tym się skończy.

Śledztwo od początku napotykało na silny opór materii i różne formy politycznej blokady. Kilka miesięcy temu Kneset podjął nawet uchwałę zakazującą policji upubliczniania wyników prowadzonego wówczas śledztwa. Nie ma to jak transparentność działania elit politycznych nawet w niby demokratycznych krajach [warto pamiętać, że w dokumentach konstytuujących państwo Izrael (które nie ma konstytucji jako takiej, tylko szereg dziwnych aktów prawnych) znajduje się zapis, że Izrael jest "państwem żydowskim i demokratycznym" (sic! - zwróć uwagę na spójnik "i")].

Premierowi Netanjahu zarzuca się dość błahe jak na tej rangi polityka zarzuty - że przyjmował prezenty w postaci alkoholu, cygar, gadżetów i ubrań dla małżonki w zamian za pomoc w uzyskaniu ulg podatkowych w Izraelu oraz w załatwianiu wiz do USA. Drugim zarzutem jest korupcyjna umowa z wydawcą jednej z izraelskich gazet na rzecz ograniczenia wpływów jej konkurencji. Sara, małżonka premiera również ma mieć postawione zarzuty o przyjmowanie prezentów w zamian za wsparcie i protekcje interesów darczyńców.

Para premierowska oczywiście odrzuca wszelkie oskarżenia i przywołuje "spisek", którego ofiarą mieli paść oboje - oczywiście chodzi o "spisek" wrogich Izraelowi sił politycznych.

Warto odnotować, że w Izraelu od wielu miesięcy odbywają się wielotysięczne demonstracje przeciwko nietykalności pana Netanjahu. Demonstranci domagają się postawienia premierowskiej parze zarzutów i jawnego procesu.

Tymczasem sam Netanjhu odrzuca taką opcję. Policja śledztwo zakończyła nie ujawniając jego wyników (zgodnie z decyzją Knesetu) i przekazała cały materiał dowodowy prokuratorowi generalnemu Izraela. Ten ma podjąć decyzję o dalszym postępowaniu. W najbardziej prawdopodobnym scenariuszu wydarzeń sprawie zostanie ukręcona głowa i co najwyżej zostanie ona przypomniana przy najbliższych wyborach parlamentarnych w Izraelu. Ale może "Bibi" już ma ochotę pójść na zasłużony urlop od polityki?

 

Źródło: alexjones.pl

 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(5 głosów)Ostatnio zmieniany Piątek, 16 luty 2018 13:01
alexjones.pl Informacje ze świata Drobna korupcja Benjamina Netanjahu