Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Kurdowie zdradzeni przez USA. Turcy i Amerykanie będą współpracować w Syrii
Kategoria: Informacje ze świata   Sobota, 17 luty 2018 08:00 Autor: Andreas

Kurdowie zdradzeni przez USA. Turcy i Amerykanie będą współpracować w Syrii

Kurdowie zdradzeni przez USA. Turcy i Amerykanie będą współpracować w Syrii James N. Mattis/Flickr/CC BY 2.0

Szef amerykańskiej dyplomacji Rex Tillerson i jego turecki odpowiednik Mevlüt Cavusoglu dokonali dziś przełomu w nadszarpniętych ostatnio stosunkach między ich krajami. Zapłacą za to Kurdowie. Stany Zjednoczone zgodziły się, by wojska tureckie zastąpiły kurdyjskie oddziały Ludowych Jednostek Ochrony (YPG) służące dotąd wojskom USA w Manbidżu na północy Syrii. Oba kraje wypowiedziały się przeciw autonomii kurdyjskiej w Syrii.

 „Zgodziliśmy się na normalizację stosunków między Turcją a Stanami Zjednoczonymi” – ogłosił dziś triumfalnie w Ankarze minister Cavusoglu na wspólnej z Tillersonem konferencji prasowej. Jeszcze dwa tygodnie temu ten sam minister ostrzegał USA, że wojska tureckie, które rozpoczęły 20 stycznia podbój kurdyjskiego Afrinu na północy Syrii, mogą strzelać do Amerykanów, jeśli ci pozostaną w sojuszu z YPG w Manbidżu (ok. 100 km na wschód od Afrinu).

Od dzisiaj sytuacja polityczna ma się zupełnie zmienić. Wojska tureckie likwidując autonomię kurdyjską w Syrii (na razie po zachodniej stronie Eufratu) mają zastąpić dotychczasowych kurdyjskich sojuszników Ameryki. YPG będą musiały wycofać się na razie na wschodni brzeg Eufratu, bliżej granicy irackiej, dopóki ich los nie zostanie ostatecznie przesądzony.

Według wspólnego komunikatu turecko-amerykańskiego, oba kraje „zdecydowanie sprzeciwiają się faktom dokonanym” i „zmianom demograficznym” w północnej części Syrii, tj. przeciw autonomii kurdyjskiej i „ekspansji” YPG w regionie. Stany Zjednoczone i Turcja zgadzają się odtąd, że mają „wspólne cele” w Syrii i postanawiają, że będą „działać razem”.

Tillerson powtórzył przy okazji, że jego kraj oczekuje od Turcji „umiarkowania” w czasie jej napaści na Afrin, co w języku dyplomatycznym oznacza ostateczną zgodę USA na likwidację obecności YPG w syryjskiej enklawie. Wczoraj wieczorem Tillerson długo rozmawiał z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem na ten temat.

Nowa zgoda turecko-amerykańska nie przesądziła jeszcze, co będzie z resztą kurdyjskiej autonomii po wschodniej stronie Eufratu. Amerykanie ciągle potrzebują Kurdów na wschodzie Syrii, gdzie dążą do pełnego zajęcia tamtejszych pól naftowych. Wojska obu krajów – USA i Turcji – przebywają na teranie Syrii z pogwałceniem prawa międzynarodowego.


Źródło: Portal STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Ostatnio zmieniany Sobota, 17 luty 2018 09:38
alexjones.pl Informacje ze świata Kurdowie zdradzeni przez USA. Turcy i Amerykanie będą współpracować w Syrii