Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata „Vision 2030”. Arabia Saudyjska otwiera się na świat. Wraca kino i teatr
Kategoria: Informacje ze świata   Sobota, 24 luty 2018 09:00 Autor: Andreas

„Vision 2030”. Arabia Saudyjska otwiera się na świat. Wraca kino i teatr

„Vision 2030”. Arabia Saudyjska otwiera się na świat. Wraca kino i teatr James N. Mattis/Flickr/CC BY 2.0

To prawdziwa rewolucja – w ciągu ostatniego roku kobietom zezwolono na prowadzenie aut i motocykli, kobieta stanęła również na czele największej grupy bankowej. Teraz kobiety będą mogły zakładać firmy, a w kraju powstanie zakazane dotąd kino oraz zbuduje się opera.

Arabia Saudyjska goni świat: – książę Muhammed ibn Salman wdraża swój program „Vision 2030”: zakłada on, że do 2030 powstać ma 224 tysiące nowych miejsc pracy, z czego cześć w przemyśle zakazanej dotąd rozrywki: w Arabii Saudyjskiej niedozwolone były koncerty, muzyka w restauracjach, opera oraz kino.

Książę chce do 2030 uruchomić infrastrukturę rozrywkową tak, aby mogło odbyć się do tego czasu około 5 tys. imprez: w tym przyjazd francuskiego cyrku Cirque Du Soleil, a także koncert Maroon 5. Po 35 latach zakazu uruchomione zostaną kina – i to w nowoczesnych technologiach. W tym roku będzie można już pójść do opery i obejrzeć musical oraz występy komików na żywo.

– Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę infrastruktury rozrywkowej, a także na organizację koncertów, musicali, występów komików i na budowę pierwszego w kraju teatru operowego w Dżiddzie – powiedział Ahmed al-Hatib kierujący Zarządem Rozrywki Arabii Saudyjskiej.

To wszystko będzie kosztować 267 mld dolarów. A to nie koniec zmian. Arabia Saudyjska powoli dostosowuje prawa kobiet do nowoczesnych standardów.

„Kobiety mogą teraz otwierać własne firmy i korzystać z elektronicznych usług (rządowych) bez konieczności posiadania zgody opiekuna” – ogłosiło w tym tygodniu na swojej stronie internetowej ministerstwo handlu i inwestycji.

Stworzono też 140 miejsc pracy dla kobiet na przejściach granicznych i lotniskach, prócz tego po raz pierwszy ruszyła rekrutacja na prokuratorki. Książę chce, aby odsetek pracujących Saudyjek zwiększył się z 22 procent na jedną trzecią.Źródło: Portal STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Ostatnio zmieniany Sobota, 24 luty 2018 09:45
alexjones.pl Informacje ze świata „Vision 2030”. Arabia Saudyjska otwiera się na świat. Wraca kino i teatr