Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata 5 najbardziej znienawidzonych korporacji na świecie
Kategoria: Informacje ze świata   Niedziela, 04 marzec 2018 13:19 Napisał

5 najbardziej znienawidzonych korporacji na świecie

5 najbardziej znienawidzonych korporacji na świecie Lisa @ Sierra Tierra/Flickr/CC BY 2.0

Russia Today (RT Business) opublikowała swoje typy na 5 największych "korporacji zła" w oparciu o dostępne w sieci analizy tego, co w internecie jawi się trendem w ich ocenie.

MONSANTO

Korporacja, która nie wymaga przedstawienia. Producent DDT oraz niesławnego Agent Orange (Czynnik pomarańczowy). To największy na świecie producent pestycydów oraz nasion GMO. Pierwsza firma, która zaczęła wytwarzanie zmodyfikowanych genetycznie nasion, które zarazem są odporne na jej własne (Monsanto) herbicydy i pestycydy. Te ostatnie są obwiniane o zniszczenie milionów hektarów zbóż, zaś składniki chemiczne w nich zastosowane znajdują się na liście głównych czynników chorobo i rakotwórczych.

APPLE

Niegdyś bardzo hołubiona (także przez przeciwników Monsanto) korporacja oskarżana jest o złe traktowanie i eksploatację swoich pracowników. Ponadto zarzuca się jej pranie pieniędzy w rajach podatkowych oraz skuteczne uchylanie się od płacenia podatków. Jest też oskarżana o lekceważenie dyrektyw ochrony zdrowia i środowiska oraz o wykorzystywanie monopolistycznej pozycji na rynku. No i -  na końcu - jest niechlubnym bohaterem skandalu celowego spowalniania działania starszych modeli swoich iPhonów w celu nakręcenia sprzedaży modeli nowszych...

NESTLE

Największa na świecie korporacja produkująca żywność oraz napoje. Jej sloganem jest podniesienie jakości życia i dbałość o zdrowszą przyszłość. Wbrew tym marketingowym zapewnieniom Nestle jest podmiotem wielu skandali - zwłaszcza tych, gdzie ujawniono niewolnicze warunki pracy zatrudnionych dla niej ludzi. W dodatku dotyczy to wielu krajów.

PHILIP MORRIS

Amerykańska ale i multinarodowa korporacja zaopatrująca w papierowy 180 krajów na świecie. Właściciel marki Marlboro - największego brandu papierosowego na świecie. Niesławna stała się próba przekonania przez Philip Morris władz Czechosłowacji w 1999 roku, gdzie argumentem za ekonomicznym zyskiem dla kraju miała być redukcja kosztów służby zdrowia na skutek przedwczesnej śmierci wielu obywateli - na skutek palenia papierosów...

McDONALD'S

Utworzona w 1940 roku amerykańska firma produkująca i oferująca żywność typu fast-food. Firma serwuje codziennie więcej posiłków, niż liczba ludności Wielkiej Brytanii. Znana jest jednak z koszmarnych warunków pracy dla swoich zatrudnionych. Jest w ogniu ciągłej krytyki z powodu szkodliwości jedzenia, które oferuje. Badacze tematu udowodnili, że burgery McDonald's nie rozkładają się, jak każde inne jedzenie - nawet po latach - na skutek stosowanych w nim konserwantów.

Kolejne miejsca w klasyfikacji "korporacji zła" są przypisane do firm:

Goldman Sachs
JPMorgan Chase
ExxonMobil
Halliburton
British American Tobacco
Dow Chemical
DuPont
Bayer
Microsoft
Google
Facebook
Amazon
Walmart

Za: Russia Today

 

Źródło: alexjones.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(14 głosów)Ostatnio zmieniany Niedziela, 04 marzec 2018 13:41
alexjones.pl Informacje ze świata 5 najbardziej znienawidzonych korporacji na świecie