Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Protesty kobiece w Indiach: dość „małżeńskiego handlu”!
Kategoria: Informacje ze świata   Piątek, 09 marzec 2018 08:05 Autor: Andreas

Protesty kobiece w Indiach: dość „małżeńskiego handlu”!

Protesty kobiece w Indiach: dość „małżeńskiego handlu”! Phil Warren/Flickr/CC BY 2.0

Kilkaset dolarów na kupno żony… W Indiach Międzynarodowy Dzień Kobiet stał pod znakiem protestów przeciw porwaniom i sprzedaży kobiet rozpowszechnionym głównie w północnych stanach subkontynentu. Dane rządowe, którym stowarzyszenia kobiece zarzucają chęć minimalizacji problemu, mówią o ok. 35 tys. takich przypadków rocznie. Zdaniem protestujących kobiet, chodzi o setki, nie dziesiątki tysięcy ofiar takiego handlu.

Przez wiele wieków handel kandydatkami na żony był kwitnącym rynkiem w Pendżabie, Radżastanie, Assamie, Zachodnim Bengalu. Walka z tym jest trudna ze względu na silne zakorzenienie kulturowe tego procederu. Kobiety są sprzedawane na żony przez własne rodziny lub po prostu porywane na handel. W ten sposób zostają zazwyczaj zredukowane do niewolnictwa seksualnego bądź pracują jako służące.

Jeśli nie są po pewnym czasie wyrzucane, wracają na rynek matrymonialny i są powtórnie sprzedawane, zazwyczaj taniej. „Świeża”, młoda żona może kosztować nawet ok. 700 dolarów, ale „przechodzoną” można nabyć już za kilkadziesiąt. Upokorzenie pogłębia tradycja nazywania ich „paro” („ukradziona”) lub „molki” („kupna”).

Większość „paro”, jeśli dożyje wdowieństwa, jest wyrzucana bruk przez rodziny ich mężów-właścicieli. Od kilkunastu lat organizacje kobiece próbują wpłynąć na zmianę tej mentalności, organizują też schroniska dla porzuconych kobiet, sieci solidarnościowe, które pomagają im przetrwać dyskryminację, i protesty, jak dzisiaj.

Praktyka porwań, handlu kobietami i małżeństw na siłę cieszy się ciągle społecznym poparciem w regionach wiejskich, gdzie znalezienie żony jest trudne. Akcje informacyjne i uwrażliwiające stowarzyszeń kobiecych odnoszą jednak pewien skutek. Wielu wieśniaków nie wyrzuca już starych żon, najwyżej dokupują młodą, zwykle by mieć więcej dzieci. Po dzisiejszych protestach rząd tradycyjnie obiecał zająć się problemem, lecz kobiety wiedzą, że czeka je jeszcze długa walka.Źródło: Portal STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Ostatnio zmieniany Piątek, 09 marzec 2018 08:50
alexjones.pl Informacje ze świata Protesty kobiece w Indiach: dość „małżeńskiego handlu”!