Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata „Zastąpienie węgla alternatywnymi źródłami energii to tylko kwestia czasu” – twierdzi największy producent węgla na świecie
Kategoria: Informacje ze świata   Środa, 14 marzec 2018 08:30 Autor: Andreas

„Zastąpienie węgla alternatywnymi źródłami energii to tylko kwestia czasu” – twierdzi największy producent węgla na świecie

„Zastąpienie węgla alternatywnymi źródłami energii to tylko kwestia czasu” – twierdzi największy producent węgla na świecie Andreas Lischka/Flickr/CC BY-SA 2.0

Już nawet światowi giganci w branży paliw kopalnych dochodzą do wniosku, że rozwój technologii produkcji i magazynowania energii ze źródeł odnawialnych może stanowić poważne zagrożenie dla branży węglowej.

Należąca do rządu Indii spółka Coal India, która zaspokaja w 80% zapotrzebowanie tego kraju na węgiel, opublikowała raport: „Coal Vision 2030” określający przyszłość branży wydobywczej w roku 2030. Według autorów tego dokumentu, aktualne trendy wskazują na drastyczny spadek zapotrzebowania na węgiel już w niedalekiej przyszłości.

„W związku ze wzrostem zagrożenia ze strony zmian klimatycznych oraz finansowanie przez wszystkie zakątki świata rozwoju sektora produkcji energii ze źródeł odnawialnych, zastąpienie przez nie węgla jest już tylko kwestią czasu.” – napisano w raporcie.

Coal India przedstawiła w raporcie listę czynników wskazujących na przyszłe problemy ze zbyciem ich głównego produktu, w tym:

  • rozwój technologii pozyskiwania i magazynowania energii słonecznej,
  • ratyfikacja przez Indie porozumienia klimatycznego w Paryżu,
  • spadek popytu na węgiel na światowych rynkach,
  • mniejszy od przewidywanego wzrost gospodarczy w Indiach,
  • kryzysy w branżach stalowej, żelaza i produkcji energii, tj. sektorów o największym zapotrzebowaniu na węgiel, ważnych także z punktu widzenia wzrostu ekonomicznego,
  • zmiany w podejściu do energetyki lokalnej.

Podczas gdy węgiel nadal jest głównym źródłem energii w Indiach, to autorzy raportu wskazują, że: „nieraz będąc w samym środku zmiany trudno jest wyobrazić sobie jej skalę. Wielu ludzi może nawet zaprzeczać jej istnieniu dopóki nie dobiegnie ona do końca.”

Premier Indii Narendra Modri chce, by do 2030 prąd w jego kraju był pozyskiwany w 40% ze źródeł alternatywnych. Już w 2022 wielkość wyprodukowanej energii odnawialnej ma wynieść 175 gigawatów. Także od 2022 przestaną być otwierane nowe kopalnie węglowe.

Z drugiej strony w raporcie Coal Vision 2030 wskazano, że przyszłość Indii nadal ma się opierać na węglu. Przy jednoczesnym zastępowaniu tego surowca przez alternatywne źródła energii, Coal India w 2030 ma podwoić jego wydobycie do 1 300, a nawet 1 900 mln ton.

„Informacje zawarte w raporcie przeczą samym sobie” – komentuje Swati D’Souza, ekspert ds. energii w Energy and Resources Institut. „Liczby dotyczące zapotrzebowania na węgiel są bardzo wysokie biorąc pod uwagę wzrost udziału energii słonecznej i wiatrowej w sektorze, a w przedmiotowym dokumencie nie ma wyjaśniono tej kwestii.”

Ted Nace, dyrektor organizacji CoalSwarm zajmującej się zbieraniem danych nt. istniejących i planowanych kopalni węgla na świecie dodaje, że wielkość 1 900 mln ton „zapotrzebowania na węgiel w 2030 jest całkowicie absurdalna.”

„Prywatne kopalnie są zamykane ze względów finansowych. Tylko te ze wsparciem państwa jeszcze się jakoś utrzymują.” – kontynuuje Nace. „Bez wzrostu ilości kopalń nie ma mowy o podwojeniu czy potrojeniu zapotrzebowania na ten surowiec, jak to wskazano w raporcie.”

 

Tekst źródłowy: https://www.ecowatch.com/


Źródło: xebola


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Środa, 14 marzec 2018 11:05
alexjones.pl Informacje ze świata „Zastąpienie węgla alternatywnymi źródłami energii to tylko kwestia czasu” – twierdzi największy producent węgla na świecie