Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata ONZ: ustawa „Zatrzymaj aborcje” łamie prawa człowieka
Kategoria: Informacje ze świata   Piątek, 23 marzec 2018 08:25 Autor: Andreas

ONZ: ustawa „Zatrzymaj aborcje” łamie prawa człowieka

ONZ: ustawa „Zatrzymaj aborcje” łamie prawa człowieka Iga Lubczańska/Flickr/CC BY 2.0

Odrzucenie projektu zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej jest jedyną możliwością, by Polska zachowała opinię państwa, w którym przestrzegane są prawa człowieka – ocenia grupa ekspertów Organizacji Narodów Zjednoczonych. Według nich przyjęcie ustawy będzie frontalnym pozbawieniem kobiet ich podstawowych praw oraz poskutkuje sytuacjami zagrażającymi ich życiu i zdrowiu.

Grupa robocza Narodów Zjednoczonych ds. Dyskryminacji Kobiet nie ma żadnych wątpliwości – projekt „Zatrzymaj aborcję” narusza międzynarodowe zobowiązania Polski w zakresie praw człowieka. W związku z tym eksperci wzywają polskich parlamentarzystów do odrzucenia ustawy, zaznaczając, że jej zapisy eliminują jedne z ostatnich możliwości, w jakich dopuszcza się spędzanie płodu. „Polskie prawo jest i tak jednym z najbardziej restrykcyjnych w Europie” – czytamy w odezwie ONZ. Oczywiście, jest to prawda. Bardziej nieludzkie przepisy regulujące prawa kobiet ma tylko Irlandia.

”Naruszenie równości społecznej”, a także ugodzenie w „godność, autonomię i integralność cielesną” poprzez ograniczenie ich praw kobiet do życia intymnego i zdrowia oraz narażenie na „okrutne i nieludzkie traktowanie” to największe zagrożenia, które będą skutkiem implementacji nowych przepisów. Zdaniem ONZ jedyną możliwością dostosowania prawa do wymogów katalogu praw człowieka jest pozostawienie możliwości samodzielnego decydowania na polu cielesności i praw reprodukcyjnych, a także uszanowanie fundamentalnego prawa do równości prywatności. Eksperci zauważają, że jest to podstawą integralności fizycznej i psychicznej każdego człowieka.

Czy rząd PiS przejmie się odezwą ONZ? Wątpliwe, szczególnie, że władza nie może sobie pozwolić na nieposłuszeństwo wobec głównego lobbysty tej ustawy – kościoła rzymskokatolickiego. Być może jedynym bodźcem, który może skłonić większość sejmową do zmiany decyzji jest gniew ulicy. Czarny Piątek już dziś.Źródło: Portal STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Ostatnio zmieniany Piątek, 23 marzec 2018 04:16
alexjones.pl Informacje ze świata ONZ: ustawa „Zatrzymaj aborcje” łamie prawa człowieka