Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Ekspert ONZ: Sankcje przeciwko Wenezueli naruszają prawa człowieka
Kategoria: Informacje ze świata   Wtorek, 27 marzec 2018 08:35 Autor: Andreas

Ekspert ONZ: Sankcje przeciwko Wenezueli naruszają prawa człowieka

Nicolas Maduro wybory 2013 Nicolas Maduro wybory 2013 Joka Madruga/Flickr/CC BY 2.0

Po podróży po całej Wenezueli ekspert ONZ Alfred de Zayas oznajmił, że amerykańskie próby uduszenia gospodarki kraju południowoamerykańskiego są związane z „dążeniem do zmiany reżimu i powrotu do skorumpowanych lat 80. i 90., gdy do amerykańskich firm należało wszystko, w tym ropa naftowa".

Alfred de Zayas, niezależny ekspert ONZ ds. wspierania demokratycznego i sprawiedliwego ładu międzynarodowego, odwiedził Wenezuelę w grudniu ubiegłego roku, gdzie nawiązał dialog z różnymi przedstawicielami społeczeństwa, poczynając od opozycjonistów, członków Fedecamarasa (Federacje Izb i Towarzystw Handlowych i Przemysłowych Wenezueli) oraz organizacji pozarządowych opowiadających się przeciwko rządowi po deputowanych Zgromadzenia, naukowców i duchownych. 

„Skutki sankcji to dzieci, które umierają z głodu, osoby dorosłe i starsze, które umierają, nie mając dostępu do leków na raka, AIDS lub cukrzycę” — powiedział adwokat i niezależny ekspert Rady Praw Człowieka ONZ.

Wywnioskował, że USA współpracują z regionalnymi władzami i miejscowymi grupami opozycyjnymi w celu sabotowania prezydenta Nicolasa Maduro.

„Kiedy w 2017 roku w Wenezueli wybuchła epidemia malarii, państwo próbowało kupić leki w Kolumbii, lecz dostało odmowę. Wenezuela musiała kupować je w Indiach, importować i rozprowadzić jak najszybciej, by uratować życie ludzi" — przypomina. 

Dlatego de Zayas uważa, że sankcje należy rozpatrywać jako przestępstwo przeciwko ludzkości, państwa odpowiedzialne za podobny kryzys powinny odpowiadać przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym. 

Poza tym analityk zakwestionował strategię radykalnego skrzydła opozycji. „Handel i biznes w Wenezueli znajdują się w rękach prywatnych osób, którym nie odpowiada rząd.  Skoro nie mogą obalić go w drodze wyborów, próbują szerzyć głód i poczucie niebezpieczeństwa, by wojskowi mogli dokonać przewrotu państwowego lub doprowadzić do rewolucji, w której wyniku Maduro zostałby obalony zamiast by usiąść przy stole negocjacji" — podsumował.Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Ostatnio zmieniany Wtorek, 27 marzec 2018 10:56
alexjones.pl Informacje ze świata Ekspert ONZ: Sankcje przeciwko Wenezueli naruszają prawa człowieka