Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Opinia: Wielka Brytania skompromitowała się ze „sprawą Skripalów
Kategoria: Informacje ze świata   Piątek, 06 kwiecień 2018 07:10 Autor: Andreas

Opinia: Wielka Brytania skompromitowała się ze „sprawą Skripalów

Opinia: Wielka Brytania skompromitowała się ze „sprawą Skripalów Wikimedia Commons OGL

Brytania i jej sojusznicy zablokowali inicjatywę Rosji odnośnie wspólnego przeprowadzenia dochodzenia w sprawie otrucia Skripalów.

„Sprawa Skripalów" jest otwartym szydzeniem z prawa międzynarodowego, etyki dyplomatycznej i podstawowych zasad przyzwoitości" — oświadczył minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow, zabierając głos podczas obrad Konferencji Bezpieczeństwa w Moskwie.

„W celu zaogniania konfrontacji, dalszej demonizacji Rosji organizowane są brutalne prowokacje polityczne. Nie do zaakceptowania jest postawa pozwalająca na wysuwanie pozbawionych wszelkich dowodów oskarżeń zamiast przedstawiania konkretnych faktów i prowadzenia uczciwego dochodzenia" — oświadczył Siergiej Ławrow.

Według niego Rosja gotowa jest do współpracy z Wielką Brytanią, ale pod warunkiem równoprawnego i konstruktywnego dialogu. Ponadto szef rosyjskiej dyplomacji stwierdził, że napięcia na świecie zaogniły się wskutek destrukcyjnych i jednostronnych poczynań Stanów Zjednoczonych. Chodzi także o rozmieszczenie systemu obrony przeciwrakietowej w pobliżu rosyjskich granic.

Na podstawie wyników posiedzenia Rady Wykonawczej OPCW propozycja wysunięta wspólnie przez Moskwę, Pekin i Teheran odnośnie organizacji nowego dochodzenia w „sprawie Skripala" została odrzucona. Poinformował o tym stały przedstawiciel Rosji w organizacji Aleksander Szulgin. „Przeciwko wystąpili Brytyjczycy i Amerykanie, następnie za ich przykładem głosowały pokornie państwa skrępowane dyscypliną natowską i unijną — członkowie Unii Europejskiej, członkowie NATO, a także niektórzy sojusznicy USA w Azji" — powiedział dyplomata podczas konferencji prasowej dotyczącej wyników specjalnego posiedzenia.

Projekt dokumentu poparło 14 krajów spośród 41. Lista tych państw została opublikowana przez rosyjskie przedstawicielstwo w OPCW. Jest to siedem byłych republik radzieckich, a także Syria, Iran, Wenezuela, Pakistan, Nikaragua i Kuba.

Koordynator rady ekspertów klubu „Parlamentarzysta rosyjski" politolog Witalij Żurawlow podkreślił, że sytuacja wokół otrucia byłego pracownika GRU stała się areną konfrontacji politycznej i informacyjnej.

„Zakładam, że przyczyny odrzucenia projektu decyzji mają w pierwszej kolejności charakter polityczny. W tej organizacji dominuje pozycja probrytyjska, proamerykańska. Inicjatywy, jakie w tej sprawie wynikają ze strony Rosji i popierających ją krajów, są blokowane. W ogóle cały ten temat jest swego rodzaju areną walki politycznej i informacyjnej. „Sprawa Skripala" wymaga obiektywnego dochodzenia, natomiast OPCW nie może być traktowana jako obiektywny sędzia dla jej rozpatrzenia. Należy powołać jakąś oddzielną komisję międzynarodową, przy udziale w niej niezależnych ekspertów, obiektywnych specjalistów, wolnych od jakichkolwiek nacisków z zewnątrz. Ewentualnie można przeprowadzić takie dochodzenie pod auspicjami Rady Bezpieczeństwa ONZ, aby dane były uzasadnione i opublikowane. Aby wyniki były przejrzyste i dostępne dla wszystkich" — uważa politolog.

Dyrektor moskiewskiego biura Urus Advisory Aleksiej Panin wyraża opinię, że wniosek wyciągnięty przez brytyjskich ekspertów wojskowych podważył w całości logikę oskarżeń wysuwanych przez oficjalne władze Londynu pod adresem Rosji.

Brytania otwarcie skompromitowała się ze «sprawą Skripalów». Nawet brytyjskie źródła sugerują, że na ekspertów wywierano znaczne naciski, aby zmusić ich do jednoznacznego oświadczenia w sprawie rosyjskiego pochodzenia substancji, którą otruto Skripalów. Jednak nie zostało to zrobione, i było to, rzecz jasna, ciosem, który w całości podważył logikę oskarżeń i całej tej dumnej histerii, jaką Brytania demonstrowała w ostatnim czasie — podkreślił Aleksiej Panin.

W czwartek Rosja zaapelowała o przeprowadzenie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie incydentu w brytyjskim Salisbury, powiedział stały przedstawiciel Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzja.Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(9 głosów)Ostatnio zmieniany Piątek, 06 kwiecień 2018 01:00
alexjones.pl Informacje ze świata Opinia: Wielka Brytania skompromitowała się ze „sprawą Skripalów