Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata „Viktator!” – fala protestów w Budapeszcie
Kategoria: Informacje ze świata   Poniedziałek, 16 kwiecień 2018 08:30 Autor: Andreas

„Viktator!” – fala protestów w Budapeszcie

„Viktator!” – fala protestów w Budapeszcie European People's Party/Flickr/CC BY 2.0

Share ButtonPonad 100 tys. osób w weekend pokazało, co myśli o perspektywie kolejnych kilku lat rządów Orbana. Na najbliższy tydzień zapowiedziano kolejne protesty.

Wyjście na ulice było spontaniczne – pomysł rzucili pod koniec tygodnia na Facebooku niezależni działacze społeczni. Ponad 100 tys. zadeklarowało, że „weźmie udział” i jeśli wierzyć policyjnym statystykom oraz mediom – faktycznie nie zawiedli.

Tymczasem rząd podgrzewał atmosferę, pojawiały się komentarze straszące „oddziałami szturmowymi Sorosa, które zamierzają spustoszyć Budapeszt”. Oczywiście nikt miasta nie spustoszył, za to Viktor Orban raczej stracił nadzieję na bycie najcieplej na świecie witanym ponownym szefem rządu. Kiedy tłum doszedł przed budynek parlamentu, domagano się powtórzenia wyborów. W nadchodzącym tygodniu zapowiedziano kolejną falę protestów.

To ciekawostka soscjologiczna, bo razem przeciwko Fideszowi występują zarówno prawicowcy z Jobbiku, chrześcijańscy demokraci oraz lewica. Opozycja na Węgrzech naprawdę się zjednoczyła. Oprócz hasła „Viktator!” na transparentach można było zobaczyć też: „My, liberałowie i konserwatyści, chwyciliśmy się dzisiaj za ręce – i już ich nie puszczajmy!”.

Opozycjoniści uważają, że rzekome wielkie zwycięstwo Fideszu (miał powtórzyć wyborczy sukces sprzed 4 lat) to kłamstwo, ponieważ gdzieś „zniknęło” im koło 80 tys. głosów oddanych na opozycyjne ugrupowania.

Protestowano również przeciwko likwidacji nieprzychylnej Orbanowi gazety – „Magyar Nemzet”. Szefem dziennika, jak również likwidowanego radia Lánchid jest oligarcha pozostający w konflikcie z Viktorem Orbanem. Ze swoją decyzją o zamknięciu mediów czekał na wynik wyborów, licząc na to, że mobilizacja opozycji odsunie Fidesz od władzy. W czwartek oficjalnie wydał ostatni numer swojego pisma (pierwszy wyszedł w 1938 roku). Rozdawano go podczas demonstracji.

Share Button

Źródło: Portal STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(9 głosów)Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 16 kwiecień 2018 11:28
alexjones.pl Informacje ze świata „Viktator!” – fala protestów w Budapeszcie