Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Brytyjski okręt podwodny przegnany z Morza Śródziemnego przez rosyjską „czarną dziurę”
Kategoria: Informacje ze świata   Piątek, 20 kwiecień 2018 07:45 Autor: Andreas

Brytyjski okręt podwodny przegnany z Morza Śródziemnego przez rosyjską „czarną dziurę”

Brytyjski okręt podwodny przegnany z Morza Śródziemnego przez rosyjską „czarną dziurę” Maggie Stephens/Flickr/CC BY 2.0

Pojawiła się dość zabawna historia o wybrykach nieudolnej brytyjskiej Royal Navy na Morzu Śródziemnym.Historia dotyczy konkretnie jednego brytyjskiego okrętu podwodnego, wysłanego do wzięcia udziału w ostatnim ataku na Syrię.

Brytyjski Sunday Times donosi:

„Kiedy w zeszłym tygodniu brytyjska premier Theresa May decydowała, czy przyłączyć się do ataku na Syrię, pod powierzchnią wschodniej części Morza Śródziemnego  rozpoczął się dramat.

Uważa się, że na okręt podwodny Royal Navy, uzbrojony w pociski manewrujące, polował co najmniej jeden, a może nawet dwa rosyjskie okręty podwodne, przez zachodnich ekspertów od marynarki wojennej nazwane „czarną dziurą”, ponieważ są tak ciche”.

 

„Mayday! Mayday! Ściga nas rosyjska czarna dziura!” – Okręt podwodny Royal Navy klasy Astute

Rosyjskie okręty „hunter-killer” (klasy „Kilo” w nomenklaturze NATO) są napędzane dwoma generatorami diesla i napędem elektrycznym, który pozwala im działać wyjątkowo cicho, i mogą być uzbrojone w torpedy, pociski manewrujące i przeciwokrętowe.

Rosyjski okręt podwodny klasy Kilo „czarna dziura”

Wygląda na to, że brytyjski okręt podwodny klasy Astute przez kilka dni usiłował zbliżyć się do wybrzeży Syrii, żeby wystrzelić kilka ze swoich 20 pocisków manewrujących w obiekty w Syrii. Jednak nieustannie był nękany nie tylko przez rosyjski okręt podwodny „czarna dziura”, ale także przez dwie rosyjskie fregaty i samolot do zwalczania okrętów podwodnych. W rezultacie nieszczęsna załoga brytyjskiego okrętu nie była w stanie wystrzelić swoich pocisków w Syrię. Ku ich wielkiemu rozczarowaniu.

W artykule Sunday Times twierdzi się, że brytyjski okręt podwodny był „ochraniany przez amerykański morski samolot patrolowy P-8”, którego zadaniem było śledzenie rosyjskich statków i okrętów podwodnych. Wydaje się jednak, że rosyjskie okręty podwodne klasy Kilo typu „czarna dziura” były w stanie swobodnie operować i skutecznie przepędzić ze strefy walki okręt podwodny niegdyś dumnej brytyjskiej marynarki wojennej.

Co ciekawe, byłoby to inne i bardziej prawdopodobne wyjaśnienie, dlaczego na kilka dni przed atakiem na Syrię przynajmniej niektóre rosyjskie okręty opuściły swoją bazę marynarki wojennej w Tartus. Rosyjski parlamentarzysta i zachodnie media twierdzili, że okręty wypłynęły w morze, aby uniknąć ataku, ale teraz wydaje się, że miały zupełnie inny plan.

Joe Quinn
Sott.net
17 kwietnia 2018 09:53 UTC

Źródło: PRACowniA


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(18 głosów)Ostatnio zmieniany Sobota, 21 kwiecień 2018 08:54
alexjones.pl Informacje ze świata Brytyjski okręt podwodny przegnany z Morza Śródziemnego przez rosyjską „czarną dziurę”