Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Czego byśmy oczekiwali po nowej kadencji władz Federacji Rosyjskiej?
Kategoria: Informacje ze świata   Środa, 09 maj 2018 08:20 Autor: Andreas

Czego byśmy oczekiwali po nowej kadencji władz Federacji Rosyjskiej?

Czego byśmy oczekiwali po nowej kadencji władz Federacji Rosyjskiej? Jedimentat44/Flickr/CC BY 2.0

Czego byśmy oczekiwali jako Polacy, po nowej kadencji władz Federacji Rosyjskiej? Trzeba przyznać, że już sama formuła takich oczekiwań, może dziwić niektórych czytelników. Niestety jednak jest w pełni uzasadniona teorią racjonalnych oczekiwań. Jeżeli bowiem w relacji międzypaństwowej, jak bez wątpienia ma miejsce pomiędzy naszymi krajami, nasze władze zachowują się istotnie i silnie nieracjonalnie. To jedynym sposobem za zachowanie status quo i uniknięcie katastrofy jest liczenie na racjonalność zachowań naszych szanownych rosyjskich partnerów.

To smutne, że pragnąć normalności w relacjach międzynarodowych, należy bardziej polegać na władzy innego kraju, na pewno bratniego, jak również tak nam kulturowo, cywilizacyjnie i etnicznie bliskiego. Jednak niestety nie politycznie, a to jest najważniejsza determinanta systemowa narzucająca swój długi cień wszystkim innym zagadnieniom.

Warto zwrócić uwagę na prosta okoliczność, że już sam fakt kontynuacji władzy w Rosji przez dotychczas rządzących, jest najlepszą rękojmią kontynuacji rozsądnej, rzeczowej, sprawiedliwej i dążącej do współpracy polityki międzynarodowej.

Kontynuowanie dotychczasowej polityki na kierunku zachodnim przez Rosję, jest dla nas szansą na zachowanie status quo, przy czym nie ulega wątpliwości, że gnijąca gangrena jaką zrodziła propaganda zachodniego kłamstwa – musi w końcu wypłynąć z rany.

Niestety to się nie obędzie bez kosztów, zwłaszcza że nasz kraj z zupełnie niezrozumiałych powodów nadal lansuje interesy ukraińskich oligarchów, totalnie sprzeczne z interesami Unii Europejskiej. Jakby ktoś nie zauważył, to Unia potrzebuje dużo energii, a jej najpewniejszym, najbliższym i najbardziej przewidywalnym cenowo i politycznie dostawcą jest Rosja. Jaki mamy interes w uniemożliwianiu tych relacji? Dlaczego Unia Europejska ma ponosić ryzyko szaleństwa ukraińskich elit i ich żądzy krwi i pieniędzy? Dlaczego nie możemy zupełnie naturalnie się rozwijać, tak jak dyktuje nam to geopolityka i po prostu opłacalność.

Miejmy nadzieję, że władze Federacji Rosyjskiej z panem Władimirem Putinem Prezydentem Federacji Rosyjskiej na czele, będą trzymać się wielkiej wizji wyrażonej kiedyś przez pana Prezydenta o strefie dobrobytu, bezpieczeństwa i współpracy od Lizbony do Władywostoku. Co będzie jeżeli pan Prezydent Putin zmieni zdanie?

Odpowiedź jest prosta. Gaz stop. Ropa stop. Popłyną w kierunku wschodnim, Chiny kupią z pocałowaniem ręki dosłownie każdą ilość i będą chcieli jeszcze więcej. Co to oznacza dla Europy i dla naszego kraju? Mniej więcej tyle, że energia podrożeje. Jeżeli energia podrożeje, to będziemy musieli przeznaczać większą cześć PKB na jej zakup. To przełoży się na ogólną wydolność naszych gospodarek.

Czego byśmy nie zarzucili Rosji, owszem jest potężna, jest hegemonem i ma niemożliwą do przezwyciężenia przewagę militarną, to jest już z samego faktu, że ten kraj pełni swoją rolę geopolityczna, jest największym stabilizatorem ładu światowego. Nie chodzi nawet tylko o poświęcenie rosyjskich wolontariuszy świadczących pomoc humanitarną w Syrii i innych regionach świata. Chodzi o to, że Rosja blokuje Azję i Europę na głównych kierunkach wzajemnych interakcji. Bez jej pośrednictwa, naturalne kontakty naszych przestrzeni są pod kontrolą US Navy.

Możemy więc oczekiwać istotnej kontynuacji w zakresie roli Rosji we współczesnym świecie. Dzisiejsza rocznica zakończenia II Wojny Światowej doskonale obrazuje, dlaczego Rosja nie może sobie pozwolić na nieobecność w Europie.

Jeżeli bowiem pojawi się na Zachodzie jakieś kolejne szaleństwo, to jest tylko kwestią czasu, aż upomni się to Rosyjskie zasoby…

Życzmy więc sobie wszyscy rozsądnej kontynuacji… Jak niesłychanie wygodnie i bezpiecznie jest być sąsiadem kraju, którego wybór strategiczny ogranicza się tolerowania naszych błędów i szaleństw…Źródło: Obserwator Polityczny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Ostatnio zmieniany Środa, 09 maj 2018 10:47
alexjones.pl Informacje ze świata Czego byśmy oczekiwali po nowej kadencji władz Federacji Rosyjskiej?