Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Restytucja mienia ofiar Holocaustu otwarta. Prezydent Donald Trump podpisał ustawę 447
Kategoria: Informacje ze świata   Piątek, 11 maj 2018 08:05 Autor: Andreas

Restytucja mienia ofiar Holocaustu otwarta. Prezydent Donald Trump podpisał ustawę 447

Restytucja mienia ofiar Holocaustu otwarta. Prezydent Donald Trump podpisał ustawę 447 David/Flickr/CC BY 2.0

Ustawa Just Act 447, która daje Departamentowi Stanu USA prawo do wspomagania organizacji międzynarodowych zrzeszających ofiary Holokaustu, dążących do odzyskiwania bezspadkowego mienia żydowskiego, stała się faktem. Właśnie podpisał ją prezydent Donald Trump.

Just Act 447 otwiera drogę do restytucji mienia ofiar Holocaustu. Na jej mocy Departament Stanu USA może wspierać organizacje międzynarodowe działające w imieniu ofiar Holokaustu oraz użyczać im swoich kanałów dyplomatycznych w ich staraniach o odzyskanie żydowskich majątków, które nie mają spadkobierców.

Ustawę 447 w kwietniu przyjął Kongres. Teraz Departament Stanu ma 1,5 roku na przygotowanie raportu, który będzie zawierał informacje o tym, jak różne kraje wywiązują się z obowiązku restytucji mienia żydowskiego. Amerykańscy politycy utrzymują, że Just Act ma wywierać presję na kraje ociągające się z rozwiązaniem problemu poprzez ich „zawstydzenie”.

Wcześniej wicepremier Jarosław Gowin zapewniał, że ustawa nie ma znaczenia prawnego i nie może być podstawą do jakichkolwiek roszczeń wobec państwa polskiego. Krytycznie amerykańskie rozwiązanie oceniał szef MSZ Jacek Czaputowicz, który stwierdził, że ustawa „chce postawić jakąś grupę Polaków żydowskiego pochodzenia, która opuściła kraj, przed resztą Polaków”.

Źródło: onet.pl, rmf24.pl

MA

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2018-05-10)

 


 

Wiceszef polskiej dyplomacji bagatelizuje sprawę ustawy 447: nie grożą nam żadne konsekwencje

Ta ustawa wcale nie mówi o tym, że mają być wyciągane jakieś konsekwencje, nie mówi o relacjach z innymi krajami – powiedział w czwartek na antenie radiowej Jedynki Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych.

Ustawa 447 mówi wyłącznie o tym, że Departament Stanu ma monitorować sytuację i informować Kongres o tym, co się dzieje w tej sprawie, i tyle – ocenił polityk. Jego zdaniem „Departament Stanu USA będzie określał, jak sprawa wygląda i na tej podstawie Kongres będzie ewentualnie wtedy mógł coś robić”.

Pamiętajmy, że mamy umowy ze Stanami Zjednoczonymi, na podstawie których obywatele amerykańscy mogli się ubiegać o odszkodowanie za mienie. I ta ustawa został zrealizowana. Z tym, że te odszkodowania wypłacał rząd amerykański – przypomniał Wawrzyk.

W podobnym tonie, jeszcze przed podpisaniem ustawy 447 przez prezydenta USA Donalda Trumpa wypowiadał się szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem ma ona  symboliczny charakter. – Nie przywiązywałbym do tej ustawy zbytniej wagi, gdyż Polska nie jest w niej wymieniona ani w nazwie, ani w treści – mówił Czaputowicz kilka tygodni temu.

Źródło: Polskie Radio

TK

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2018-05-10)

 


 

447 skończy się misją stabilizacyjną?

Prezydent Trump podpisał ustawę Just Act 447. Wspierający ustawę kongresmen Ed Royce z Kalifornii przekonywał, że Just Act pomoże wywrzeć presję na kraje ociągające się z restytucją mienia żydowskiego poprzez “wskazanie ich i zawstydzenie”.

Gdyby Polska była naprawdę państwem niepodległym i normalnym, to ambasador USA w Warszawie zostałby wezwany do Kancelarii Premiera w celu złożenia wyjaśnień. No ale to wicepremier Gowin składał dwa tygodnie temu wyjaśnienia w Waszyngtonie i to na dodatek w tamtejszym Muzeum Holocaustu. Potem powiedział, że Just Act nie ma żadnego znaczenia prawnego i nie może być podstawą do jakichkolwiek roszczeń wobec państwa polskiego.

Zwolennikom PiS, w tym przede wszystkim tym z Klubów Gazety Polskiej przypominam, że jakikolwiek opór wobec USA państwa słabszego kończy się najczęściej misją stabilizacyjną.

Bohdan Piętka

Za: prawica.net (10 maja 2018)

 


 Źródło: Bibula – pismo niezalezne


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Ostatnio zmieniany Piątek, 11 maj 2018 10:06
alexjones.pl Informacje ze świata Restytucja mienia ofiar Holocaustu otwarta. Prezydent Donald Trump podpisał ustawę 447