Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Szlęzak: Koronacja cara
Kategoria: Informacje ze świata   Sobota, 12 maj 2018 08:05 Autor: Andreas

Szlęzak: Koronacja cara

Władimir Putin Władimir Putin thierry ehrmann/Flickr/CC BY 2.0

Oglądałem w rosyjskiej telewizji inaugurację kolejnej kadencji prezydentury Włodzimierza Putina, a potem długi film o jego życiorysie. Na drugi dzień w kinie oglądałem komedię (?) “Śmierć Stalina”. Jakoś jedno z drugim mi się skojarzyło.

Staram się w miarę uważnie przyglądać i Rosji, i Putinowi. Nie rozumiem niektórych osób do których blisko mi politycznie, dlaczego uważają Putina i rządzoną przez niego Rosję za przeciwwagę dla moralnie i politycznie gnijącego Zachodu, a zwłaszcza dla jego anglosasko – żydowskiej części.

Putin nie reprezentuje żadnej moralno – politycznej przeciwwagi. Putin to czysta technologia władzy wypływająca z geopolitycznych interesów Rosji. Sprzeciw wobec uznania dewiacji seksualnych czy poparcie prawosławnej cerkwi nie wynikają z osobistego systemu wartości Putina, ale właśnie z tej czystej technologii władzy. Jest to potrzebne do tego by zwyczajnie można było kim i czym rządzić, bo rosyjskie społeczeństwo wcale nie jest moralnie w lepszym stanie niż to, co na Zachodzie.

Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że Putin jest o tyle rosyjskim patriotą, o ile może rządzić Rosją jak swoją własnością. Pewnie fakt, że za jego rządów z powrotem zaczęto regularnie wypłacać pensje jest dla Rosjan osiągnięciem. Pewnie zagraniczne zaangażowanie polityczne i militarne Rosji może być dla tychże Rosjan potwierdzeniem, że Rosja ponownie staje się pierwszorzędnym mocarstwem.

Jednak w jakim stopniu ma to być atrakcyjny model polityczny, ekonomiczny i kulturowy dla nas? Przecież inna twarz tego modelu to mafijne układy w polityce i gospodarce, korupcja oraz wyraźne ograniczenie swobód w różnych dziedzinach życia. Żyjesz, zarabiasz i bawisz się dopóty, dopóki ludzie z namaszczenia Putina nie uznają, że zagrażasz ich interesom.

Nie demonizuję Putina, jak robią to w Polsce największe siły polityczne. Nie uważam tak, jak one, że Putin dyszy chęcią zagarnięcia Polski. Nie mam jednak również żadnych złudzeń co do stosunku Putina do Polski. Nie wiem jaki jest osobisty stosunek prezydenta Rosji do naszego kraju, ale polityka którą prowadzi to tylko i wyłącznie wspomniany geopolityczny interes Rosji. Nie ma tu miejsca na jakąkolwiek bezinteresowną życzliwość.

Nie oznacza to, że jesteśmy skazani na wieczną wrogość, ale jasne jest, że Rosja nie była i nie jest skłonna traktować Polski jak choć częściowo równoważnego partnera. Inny problem, to krańcowo głupia polityka polskich rządów wobec Rosji od kilkunastu lat.

A Państwo uważacie, że Włodzimierz Putin, to szansa czy zagrożenie?

Andrzej Szlęzak

za: FBŹródło: KONSERWATYZM.PL – Portal Myśli Konserwatywnej


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(5 głosów)Ostatnio zmieniany Sobota, 12 maj 2018 01:48