Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata „Ostatecznym celem USA jest nowy układ z Iranem"
Kategoria: Informacje ze świata   Sobota, 12 maj 2018 08:30 Autor: Andreas

„Ostatecznym celem USA jest nowy układ z Iranem"

„Ostatecznym celem USA jest nowy układ z Iranem" Bradley Gordon/Flickr/CC BY 2.0

Ostatecznym celem USA po wystąpieniu ze Wspólnego Wszechobejmującego Planu Działań, tj. porozumienia nuklearnego, jest ponowne przystąpienie do rozmów z Iranem - pisze Foreign Policy, powołując się na wysokiego rangą przedstawiciela Departamentu Stanu USA.

8 maja prezydent USA Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone wycofują się z porozumienia nuklearnego z Iranem osiągniętego przez „szóstkę" międzynarodowych pośredników (Rosja, USA, Wielka Brytania, Chiny, Francja, Niemcy) w 2015 roku. Trump ogłosił też przywrócenie wszystkich sankcji zawieszonych w rezultacie osiągniętego układu. FP zauważa także, że administracja Trumpa nie zamierza zwracać się do Rady Bezpieczeństwa ONZ w celu przywrócenia wszystkich sankcji przeciw Iranowi.

Jak oświadczył przedstawiciel Departamentu Stanu, ostatecznym celem USA jest „ponowne podjęcie rozmów z Irańczykami w sprawie nowego układu". „Nie sądzę, by nastąpiło to dziś czy jutro, ale to jest ostatecznym celem — stworzenie warunków do tego, by wszystkich przywołać z powrotem do stołu rozmów" — powiedział rozmówca gazety.

Tymczasem Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej we wszystkich dziesięciu raportach potwierdziła, że Iran respektuje ustalenia zapisane w umowie nuklearnej.

Jednocześnie, jak głosi oświadczenie Białego Domu opublikowane po wystąpieniu Trumpa, proces przywracania sankcji przeciwko Iranowi zniesionych wcześniej na mocy umowy nuklearnej, rozpocznie się niezwłocznie. Przywrócone sankcje będą skierowane przeciwko strategicznym sektorom irańskiej gospodarki, energetycznemu, petrochemicznemu i finansowemu. Sankcje przeciwko Iranowi wprowadzała też RB ONZ, ale te zostały wstrzymane na mocy ustaleń z 2015 roku. Istnieje przy tym mechanizm ich przywrócenia. Jego uruchomienie wymaga jednak uzasadnienia, że Iran narusza ustalenia, oraz poparcia ze strony partnerów, którego na dany moment nie ma.

W związku z tym administracja Trumpa postanowiła wstrzymać się od rozmów z RB ONZ w sprawie przywrócenia sankcji nałożonych przez ten międzynarodowy organ.

Rzecznik Departamentu Stanu wyjaśnił, że „na dany moment nikt nie wybiera się do Nowego Jorku", gdzie mieści się siedziba ONZ, aby rozpocząć proces przywracania sankcji nałożonych przez Radę Bezpieczeństwa. „USA wycofały się z układu…, w związku z czym nie będą wykorzystywać zapisu (w umowie nuklearnej), co byśmy uczynili, gdybyśmy byli stroną umowy w celu uruchomienia procesu przywracania sankcji" — powiedział amerykański dyplomata.Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Ostatnio zmieniany Sobota, 12 maj 2018 08:02
alexjones.pl Informacje ze świata „Ostatecznym celem USA jest nowy układ z Iranem"