Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Arabia Saudyjska: dalszy ciąg rozprawy z obrońcami praw kobiet
Kategoria: Informacje ze świata   Środa, 23 maj 2018 08:45 Autor: Andreas

Arabia Saudyjska: dalszy ciąg rozprawy z obrońcami praw kobiet

Arabia Saudyjska: dalszy ciąg rozprawy z obrońcami praw kobiet Connor Tarter/Flickr/CC BY-SA 2.0

Share ButtonWładze Arabii Saudyjskiej zamierzały zamydlić oczy globalnej opinii publicznej i pokazać się jako kraj otwierający się na świat. Tymczasem bez rozgłosu bezlitośnie rozprawiają się z obrończyniami i obrońcami podstawowych praw kobiet.

W ubiegłym tygodniu do saudyjskich aresztów trafiło siedmioro aktywistów walczących od wielu lat o najbardziej podstawowe prawa kobiet – nie tylko o prawo do prowadzenia samochodu, ale i o zniesienie instytucji męskiego opiekuna, który w imieniu żony, córki lub siostry podejmuje decyzje o edukacji, leczeniu czy wyjściu za mąż. To stanowczo zbyt wiele dla saudyjskiego reżimu. Ten w ramach budowania dobrego wizerunku za granicą zgodził się, by od 24 czerwca obywatelki – oczywiście w pełnym tradycyjnym stroju – jeździły samodzielnie autem. Na dalsze ustępstwa nie ma jednak zamiaru pójść.

Jak informuje Amnesty International, do już aresztowanych siedmiorga działaczy w ostatnich dniach dołączyła kolejna trójka lub czwórka. Obrońcy praw człowieka nie byli w stanie ustalić, gdzie są przetrzymywani aktywiści i aktywistki. Nie jest również pewne, z jakiego paragrafu mogą w przyszłości odpowiadać przed sądem.

Wśród aresztowanych są blogerka i wykładowczyni akademicka Iman an-Nafdżan oraz Aziza al-Jusuf, Madiha al-Ajrusz, A’isza al-Mana oraz Ludżajn al-Haslul, od wielu lat (niektóre od 1990 r.) walczące o zniesienie zakazu prowadzenia samochodów przez kobiety. Wszystkie były już za swoje działania kilkakrotnie zatrzymywane.

Nie jest wykluczone, że postawione zostaną im zarzuty  „podejrzanych kontaktów z podmiotami z zagranicy”, za co grozi wieloletnie więzienie. A i taki scenariusz nie byłby najgorszy – saudyjskie media przedstawiają zatrzymanych jako zdrajców ojczyzny, wykonujących polecenia zagranicznych ambasad. Gdyby prokuratura i sąd faktycznie przyjęły taką kwalifikację czynu, wieloletnim obrońcom praw człowieka grozić może nawet kara śmierci.

Aresztowania mają być jasnym sygnałem dla aktywistów, iż wszelkie reformy w Arabii Saudyjskiej odbędą się tylko z inspiracji dworu królewskiego i tylko w granicach określonych przez rządzących. Na oddolną inicjatywę czy też choćby minimalną samoorganizację nie ma miejsca.

Rząd Arabii Saudyjskiej nie odpowiedział na zapytania Amnesty International, ale także Agencji Reutera, o oficjalny komentarz. Ale jeden cel już zrealizował – saudyjscy aktywiści, do których dotarła agencja oraz katarska „Al-Dżazira”, zgodnie mówią, że bardziej postępowe środowiska zostały zastraszone. Aktywiści i aktywistki kasują profile w mediach społecznościowych i schodzą do podziemia, by przeczekać najgorsze czasy.

 

Share Button

Źródło: Portal STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(6 głosów)Ostatnio zmieniany Środa, 23 maj 2018 12:08
alexjones.pl Informacje ze świata Arabia Saudyjska: dalszy ciąg rozprawy z obrońcami praw kobiet