Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata WHO wysyła delegację do Strefy Gazy. Amerykanie i Brytyjczycy przeciwko
Kategoria: Informacje ze świata   Piątek, 25 maj 2018 08:20 Autor: Andreas

WHO wysyła delegację do Strefy Gazy. Amerykanie i Brytyjczycy przeciwko

WHO wysyła delegację do Strefy Gazy. Amerykanie i Brytyjczycy przeciwko Alisdare Hickson/Flickr/CC BY-SA 2.0

Share ButtonŚwiatowa Organizacja Zdrowia (WHO) zapowiedziała wysłanie misji ekspertów na terytoria palestyńskie okupowane przez Izrael w celu wiarygodnej oceny warunków zdrowotnych ludności cywilnej.  Delegaci organizacji wyruszą do Strefy Gazy, wschodniej części Jerozolimy i na Zachodni Brzeg Jordanu. Nie wszystkim to jednak odpowiada.

W środę podczas zgromadzenia ogólnego WHO reprezentanci 90 krajów członkowskich przegłosowali decyzję, aby najbliższe sprawozdanie Dyrektora Generalnego uwzględniło wnioski delegacji, którą organizacja wyśle na okupowane tereny palestyńskie. Przedstawiciele sześciu krajów: USA, Wielkiej Brytanii, Izraela, Kanady, Australii i Gwatemali zagłosowali przeciwko.

Światowa Organizacja Zdrowia jest jedną z kilku międzynarodowych instytucji, które zażądały wszczęcia dochodzeń na ziemiach okupowanych w związku z masakrą na Palestyńczykach, jakiej izraelskie wojsko dopuściło się u granic Strefy Gazy na początku maja. W celu uczczenia 70. rocznicy wygnania ich z własnej ziemi palestyńscy cywile urządzili Wielki Marsz Powrotu, który zgromadził tłumy na granicy Strefy Gazy. Armia Izraela nie miała dla nich litości: w ciągu kilku dni zabiła ponad 100 i raniła ponad 10 tys. cywilów. Pojawiły się doniesienia o dramatycznym stanie, w jakim znaleźli się palestyńscy ranni – szpitalom na okupowanych terenach brakowało nawet opatrunków. Zdarzało się też, że izraelscy żołnierze blokowali udzielanie pomocy medycznej postrzelonym. Decyzja WHO zmierza do wyjaśnienia tej sytuacji.

Międzynarodowy Trybunał Karny (ICC) z siedzibą w Hadze ostrzegł, że jeżeli Izrael nie zmieni swojego postępowania na terenach okupowanych, będzie musiał zmierzyć się oficjalnym zarzutem zbrodni wojennych. We wtorek szef Palestyńskiej dyplomacji Riyad al-Maliki spotkał się z prokuratorami ICC i prosił o rozpoczęcie dochodzenia. Al-Maliki starał się już wcześniej o międzynarodowe dochodzenie w sprawie łamania praw człowieka przez Izrael w Strefie Gazy. Jego wniosek w Radzie Bezpieczeństwa ONZ przepadł jednak, zablokowany przez USA i Izrael.

Oprócz WHO również Human Rights Watch postanowiła wysłać swoją delegację do Gazy celem dokładnego zbadania izraelskich zbrodni.

Share Button

Źródło: Portal STRAJK


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(8 głosów)Ostatnio zmieniany Piątek, 25 maj 2018 13:17
alexjones.pl Informacje ze świata WHO wysyła delegację do Strefy Gazy. Amerykanie i Brytyjczycy przeciwko