Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Turcja czeka na amerykańskie F-35
Kategoria: Informacje ze świata   Wtorek, 05 czerwiec 2018 08:25 Autor: Andreas

Turcja czeka na amerykańskie F-35

Lockheed Martin F-35 "Lightning II" Lockheed Martin F-35 "Lightning II" Robert Sullivan/Flickr/Public Domain

Turcja spodziewa się, że otrzyma od USA pierwsze F-35 21 czerwca.

Umowa między Ankarą a Waszyngtonem na dostawy myśliwców piątej generacji F-35 nadal obowiązuje. Pierwszy samolot zostanie przekazany Turcji 21 czerwca – powiedział szef tureckiej dyplomacji Mevlüt Çavuşoğlu w poniedziałek po spotkaniu z sekretarzem stanu USA Mikem Pompeo.

„Powiedzieliśmy stronie amerykańskiej, że język gróźb, którym posługuje się Kongres, jest nie do zaakceptowania; jest niekonstruktywny. Pierwszy samolot F-35 zostanie przekazany 21 czerwca, jak planowano wcześniej. W tej kwestii nie ma zmian – oświadczył Çavuşoğlu dziennikarzom w Waszyngtonie, jak poinformowała telewizja TRT.

W grudniu 2017 roku Turcja i Rosja podpisały umowę kredytową na zakup S-400. Ankara zamierza nabyć dwie baterie tych systemów, które będą obsługiwane przez Turków. Strony zgodziły się też na współpracę techniczną  w zakresie rozwoju produkcji S-400 w Turcji.

Przedstawiciele USA i NATO wielokrotnie krytykowali Ankarę za tę umowę. Asystent sekretarza stanu Wess Mitchell oświadczył, że zakup S-400 może negatywnie wpłynąć na dostawy F-35 do Turcji. Çavuşoğlu zagroził, że jego kraj podejmie działania odwetowe wobec Waszyngtonu, jeśli dostawy myśliwców zostaną zablokowane. Jak dodał, w tej sferze Turcja może nawiązać współpracę z Rosją.Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Ostatnio zmieniany Wtorek, 05 czerwiec 2018 11:13
alexjones.pl Informacje ze świata Turcja czeka na amerykańskie F-35