Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata UE walczy o utrzymanie porozumienia nuklearnego z Iranem
Kategoria: Informacje ze świata   Czwartek, 07 czerwiec 2018 08:00 Autor: Andreas

UE walczy o utrzymanie porozumienia nuklearnego z Iranem

UE walczy o utrzymanie porozumienia nuklearnego z Iranem Álvaro Millán/Flickr/CC BY-ND 2.0

UE ostrzegła USA, że amerykańskie sankcje przeszkodzą w utrzymaniu porozumienia nuklearnego z Iranem.

Ministrowie finansów i szefowie MSZ Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej wysłali list do szefa amerykańskiego Departamentu Skarbu Stevena Mnuchina, w którym przyznali, że ewentualne wtórne sankcje Waszyngtonu wobec Iranu podważą europejskie wysiłki na rzecz zachowania porozumienia nuklearnego z Iranem, donosi gazeta Wall Street Journal.

„Amerykańskie wtórne sankcje w ich obecnym stanie mogą przeszkodzić Unii Europejskiej w kontynuowaniu stopniowego znoszenia sankcji wobec Iranu” — czytamy w liście.

Sytuacja wokół porozumienia nuklearnego z Iranem zaostrzyła się po tym, jak prezydent USA Donald Trump 8 maja ogłosił, że Waszyngton opuszcza umowę osiągniętą przez „szóstkę” międzynarodowych mediatorów (Rosja, USA, Wielka Brytania, Chiny, Francja, Niemcy) w 2015 roku. Trump ogłosił także przywrócenie wszystkich sankcji, których działanie zostało zawieszone jako rezultat porozumienia. Pozostali członkowie „szóstki” międzynarodowych pośredników opowiedzieli się przeciwko temu krokowi Stanów Zjednoczonych. Europejscy partnerzy Waszyngtonu oświadczyli, że zamierzają nadal przestrzegać warunków umowy z Iranem.

Minister finansów Francji Bruno Le Mair zaznaczył, że list ten reprezentuje „życzenia”, o które prosił Waszyngton i wyraził nadzieję, że te życzenia zostaną wysłuchane.

Pan Mnuchin poprosił nas o przesłanie życzeń i właśnie to robimy. Mamy nadzieję, że Stany Zjednoczone wybiorą rozsądne podejście, które umożliwi kontynuację legalnej działalności gospodarczej europejskich firm — powiedział francuski minister.Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 07 czerwiec 2018 08:45
alexjones.pl Informacje ze świata UE walczy o utrzymanie porozumienia nuklearnego z Iranem