Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Iran: „Nie przyjmiemy nowego porozumienia nuklearnego"
Kategoria: Informacje ze świata   Piątek, 08 czerwiec 2018 08:15 Autor: Andreas

Iran: „Nie przyjmiemy nowego porozumienia nuklearnego"

Iran: „Nie przyjmiemy nowego porozumienia nuklearnego" Public_Domain_Photography/PixaBay/CC0 Creative Commons

Wiceprzewodniczący Islamskiego Zgromadzenia Konsultatywnego (parlamentu) Iranu Ali Motahari w specjalnym wywiadzie dla Sputnika przedstawił perspektywy współpracy irańskich i europejskich firm w warunkach wystąpienia z porozumienia USA oraz stanowisko Iranu w sprawie rewizja porozumienia ws. programu nuklearnego.

Skomentował także działania Kazachstanu, który udostępnił USA porty na Morzu Kaspijskim do tranzytu amerykańskiego ładunku wojskowego przez terytorium tego państwa do Afganistanu.

Ali Motahari, podkreślając gotowość Iranu do rozwoju współpracy z europejskimi firmami, w tym przyznawania im pewnych preferencji, podkreślił, że kluczową rolę w warunkach presji USA odegra polityka państw reprezentujących te firmy:

„Oczywiście ten problem dotyczy państw, których rezydentami są te firmy — w jakim stopniu będą wspierać swoje firmy w wyrównywaniu szkód, które mogą wyrządzić amerykańskie sankcje. Być może będą mogły zrekompensować te szkody, jak na przykład zrobiły państwa europejskie w 1996 roku, działając przeciwko amerykańskim sankcjom na Kubie. Iran oczywiście jest gotowy do współpracy. Być może zostaną uwzględnione pewne preferencje w celu zachęcenia firm do podpisania umów. Jednak w ogólnym zarysie firmy powinny wspierać ich państwa".

Odpowiadając na pytanie dotyczące propozycji Francji odnośnie rozpoczęcia rozmów o zawarciu nowego porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego, Motahari oznajmił, że jedyne porozumienie, które określa działalność Iranu w sferze programu nuklearnego, to JCPOA:

Iran uważa proces negocjacyjny za zakończony i nie zaakceptuje żadnych zmian i poprawek do JCPOA ani zawarcia nowego porozumienia. Nie ma takiej potrzeby. Pracujemy wyłącznie na podstawie JCPOA.

Wiceprzewodniczący irańskiego parlamentu, komentując decyzję Kazachstanu w sprawie udostępnienia USA portów na Morzu Kaspijskim do tranzytu amerykańskich ładunków specjalnych do Afganistanu, potępił działania kazachskich władz. „Dowolne zagraniczne siły lub bazy rozmieszczone w naszym regionie szkodzą państwom regionu. Państwa regionu powinny same rozwiązywać problemy na Kaukazie i Środkowym Wschodzie, a także przeciwdziałać rozmieszczeniu zagranicznych sił. Kazachstan zrobił źle, podejmując taki krok".

Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(5 głosów)Ostatnio zmieniany Piątek, 08 czerwiec 2018 08:50
alexjones.pl Informacje ze świata Iran: „Nie przyjmiemy nowego porozumienia nuklearnego"