Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Izrael rozważy kary od 5 do 10 lat więzienia za nagrywanie swoich żołnierzy strzelających do Palestyńczyków
Kategoria: Informacje ze świata   Piątek, 08 czerwiec 2018 08:20 Napisał

Izrael rozważy kary od 5 do 10 lat więzienia za nagrywanie swoich żołnierzy strzelających do Palestyńczyków

IDF na terenie Gazy IDF na terenie Gazy Israel Defense Forces/Flickr/CC BY-SA 2.0

Na Youtube jest mnóstwo filmów, na których widać jak żołnierze Izraelskich Sił Zbrojnych strzelają do palestyńskich cywili. Spora część z nich ma charakter dowodowy. Dokumentuje bowiem działania izraelskich żołnierzy o charakterze zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości. Robert Ilatow, członek Knesetu i przewodniczący prawicowej partii Yisrael Beiteinu, zaproponował aby ludzi nagrywających takie filmy (w przypadku ich schwytania) wsadzać do więzienia na 5 lat. Jeśli film mógłby grozić bezpieczeństwu państwa, jego autor trafiłby do więzienia na 10 lat.

Projekt ustawy zatytułowanej "Zakaz fotografowania i dokumentowania żołnierzy Izraelskich Sił Zbrojnych", który właśnie trafił do Knesetu, przewiduje, iż "Każdy, kto sfilmował, sfotografował i / lub nagrał żołnierzy w trakcie pełnienia swoich obowiązków, z zamiarem podkopania morale Izraelskich Sił Zbrojnych i ducha mieszkańców Izraela, podlega karze 5 lat pozbawienia wolności". Projekt przewiduje również wersję kwalifikowaną tego przestępstwa: "Każdy, kto [nagrywając żołnierzy Izraelskich Sił Zbrojnych] zamierza zaszkodzić bezpieczeństwu państwa, zostanie skazany na 10 lat więzienia".
    
W uzasadnieniu do projektu ustawy, który został napisany przez Roberta Ilatowa (przewodniczącego prawicowej partii Yisrael Beiteinu) czytamy, iż organizacje anty-izraelskie i pro-palestyńskie często nagrywają żołnierzy Izraelskich Sił Zbrojnych. Organizacje te "spędzają przy nich całe dnie i czekają na działania, które bez odpowiedniego komentarza mogłyby zostać odebrane jako stronnicze i tendencyjne. (...) Naszym obowiązkiem jest zapewnienie żołnierzom Izraelskich Sił Zbrojnych optymalnych warunków do wykonywania swoich obowiązków. Chcemy, aby nasi żołnierze nie martwili się o to, czy są nagrywani przez członków lewicowych organizacji, którzy będą chcieli ich przedstawić w złym świetle".

Projekt tej kontrowersyjnej ustawy ma podobno poparcie ministra obrony Izraela Avigdora Libermana.

Suchej nitki na projekcie nie zostawiły wszelkiego rodzaju organizacje broniące praw człowieka, które uważają, iż jedynym celem tej ustawy jest uniemożliwienie dokumentowania działań armii izraelskiej na terytoriach okupowanych. Szczególnie, że pod "zamiar podkopania morale i ducha mieszkańców Izraela" można wrzucić dosłownie wszystko. Jej ewentualne wejście w życie może spowodować, że wiele zbrodni popełnianych przez izraelskich żołnierzy (takich jak ta: Sprawa Muhammeda al-Durraha. Dlaczego izraelscy snajperzy zamordowali bezbronnego chłopca i ciężko ranili jego ojca?) nigdy już nie wyjdzie na jaw.

Za: Israel considering law to ban photographing or filming of IDF soldiers (Independent.co.uk)

Źródło: Niewygodne.info.pl

 


 

Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(6 głosów)Ostatnio zmieniany Piątek, 08 czerwiec 2018 08:50
alexjones.pl Informacje ze świata Izrael rozważy kary od 5 do 10 lat więzienia za nagrywanie swoich żołnierzy strzelających do Palestyńczyków