Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata USA narzucają Ameryce Łacińskiej swój punkt widzenia (wywiad na wyłączność)
Kategoria: Informacje ze świata   Sobota, 09 czerwiec 2018 08:10 Autor: Andreas

USA narzucają Ameryce Łacińskiej swój punkt widzenia (wywiad na wyłączność)

USA narzucają Ameryce Łacińskiej swój punkt widzenia (wywiad na wyłączność) Bradley Gordon/Flickr/CC BY 2.0

Do tej pory to walka z narkotykami i terroryzmem były powodem, dla którego Dowództwo Południowe Pentagonu utrzymuje swoją obecność w Ameryce Łacińskiej. Jednocześnie najnowsze dokumenty dotyczą również korupcji.

Ekspert wojskowa, politolog i analityczka geopolitycznego centrum strategicznego Ameryki Łacińskiej (CELAG) Silvina Romano zauważyła, że problem ten ma charakter cywilny i nie ma nic wspólnego z administracją wojskową oraz przeanalizowała postęp amerykańskiej interwencji wojskowej w Ameryce Łacińskiej.

„Otwarcie bazy wojskowej w Neuquén w Argentynie jest dowodem na zbliżenie prezydenta Mauricio Macri z rządem i sektorem prywatnym w Stanach Zjednoczonych. Teraz mówi się, że głównym problemem w Argentynie jest terroryzm. Zastanawiam się, czy sami Argentyńczycy zgadzają się z tą opinią” — powiedziała Romano.

Ponadto zwróciła uwagę na plany Pentagonu w Ameryce Południowej.

„Mówi się, że baza w Neuquén otwiera się ze względu na pomoc humanitarną, ale za tym stoi terytorialna obecność amerykańskich sił zbrojnych. Patagonia to droga na Antarktydę, wszystko to odbywa się w interesie amerykańskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego. Każdy projekt Dowództwa Południowego przyczyni się do rozwoju amerykańskiego przemysłu wojskowego” — powiedziała ekspert.

Terroryzm, pomoc humanitarna, wojna z narkotykami – „wszystko to doktryny narzucone przez Stany Zjednoczone, to właśnie Waszyngton narzuca agendę i dyktuje, na czym polegają problemy naszego regionu” — powiedziała analityczka. Ponadto Dowództwo Południowe, stała misja wojskowa Stanów Zjednoczonych w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach próbuje ingerować w kwestie niezwiązane z obronnością i bezpieczeństwem.

„Nagle obawia się korupcji, która zawsze była czysto cywilnym problemem” — mówi Romano.

Według niej istnieje dokument Dowództwa Południowego z 2018 roku, gdzie korupcję nazywa się „nowotworem, który pochłania demokrację” w Ameryce Łacińskiej.

Pytanie brzmi, jak USA zamierzają z tym walczyć. Kiedy mówimy o wojnie prawnej z korupcją, wyeliminowaniu przeciwników politycznych, mówimy o hybrydowej wojnie, która trwa na kilku frontach jednocześnie: w mediach, psychologii, gospodarce i tak dalej- powiedziała Romano.Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(7 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Sobota, 09 czerwiec 2018 08:41
alexjones.pl Informacje ze świata USA narzucają Ameryce Łacińskiej swój punkt widzenia (wywiad na wyłączność)