Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata USA proszą Rosję o zbudowanie statku kosmicznego „Sojuz” dla NASA
Kategoria: Informacje ze świata   Poniedziałek, 11 czerwiec 2018 08:00 Autor: Andreas

USA proszą Rosję o zbudowanie statku kosmicznego „Sojuz” dla NASA

ISS/MSK ISS/MSK Wikimedia Commons Public Domaine

W tym tygodniu Stany Zjednoczone zawrą umowę z Rosją na budowa statku kosmicznego „Sojuz” dla NASA. Po stronie amerykańskiej jest to konieczność, aby dostarczyć swoich astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Następny taki lot powinien odbyć się w 2020 r.

Przewiduje się że USA w całości opłacą zarówno produkcję statku kosmicznego jak i jego lot na międzynarodową stację kosmiczną. Przy czym na pokładzie statku znajdować się będą dwaj amerykańscy astronauci NASA, a kierować statkiem będzie rosyjski kosmonauta.

Przypomnijmy, że po wprowadzeniu sankcji przeciwko Rosji, stosunki między Rosją a Stanami Zjednoczonymi uległy gwałtownemu pogorszeniu, a współpraca w różnych dziedzinach zaczęła gwałtownie spadać. Pod tym względem Stany Zjednoczone planowały porzucić wykorzystanie rosyjskich statków kosmicznych i zbudować własne wahadłowce, które umożliwiłyby dostarczenie amerykańskich astronautów na orbitę.

Okazało się jednak, że nie jest to takie proste, a w produkcji nastąpiły opóźnienia. Dlatego teraz USA są zmuszone ponownie szukać pomocy u Rosji, aby kontynuować swoją pracę w przestrzeni kosmicznej.

Wcześniej internetowy magazyn Popular Mechanics, w artykule zatytułowanym „Rosyjski sektor lotniczy może oderwać się od USA i rozpocząć współpracę z Chinami”, stwierdzono, że Rosja podejmie współpracę w projektach kosmicznych z USA w Chinach, zwróciła na to uwagę chińskie wydanie Sina.

Artykuł wyjaśnia, że nowa strategia stanie się historycznym momentem dla rosyjskiego sektora kosmicznego.

W przemyśle aerokosmicznym Rosja współpracuje ze Stanami Zjednoczonymi od 30 lat. Jednak w ostatnim czasie pogorszenie stosunków między Rosją a Stanami Zjednoczonymi skłoniło Roskosmos do rozpoczęcia poszukiwania własnego rozwoju przestrzeni kosmicznej. Nowy plan może rozpocząć się przed lub po „przejściu na emeryturę” Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w latach 2024-2028.

Od wielu lat Moskwa rozważa możliwość opracowania niezależnego projektu przestrzeni kosmicznej. Plany obejmują budowę stosunkowo niewielkiej stacji kosmicznej na orbicie okołoziemskiej i utworzenie stałej bazy na Księżycu. Jednak rosyjski rząd potrzebuje partnera międzynarodowego – przynajmniej na jakiś czas, jak podają chińskie media.

W artykule odnotowano, że w 2020 r. Chiny planują uruchomienie pierwszej wielomodułowej stacji kosmicznej, podobnej do rosyjskiej stacji kosmicznej Mir. Przez wiele lat chińscy urzędnicy kosmiczni chcieli zaprosić inne kraje kosmiczne do przyłączenia się do tego orbitalnego planu bazowego. Teraz wszystko wskazuje na to, że sytuacja stopniowo zaczęła przynosić korzyści Chinom.

Komentując interakcje między Moskwą a Pekinem, rosyjski prezydent Władimir Putin powiedział: „Popieramy decyzje podjęte przez ostatni kongres Komunistycznej Partii Chin. Istnieje tam pozytywne wezwanie. Jest to zbliżone do tego, co my oferujemy. Gospodarka Chin szybko się rozwija. Chiny są naszym największym partnerem strategicznym i gospodarczym.”

Za:www.kramola.info


Źródło polskie: treborok


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 11 czerwiec 2018 09:19
alexjones.pl Informacje ze świata USA proszą Rosję o zbudowanie statku kosmicznego „Sojuz” dla NASA