Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Czarne chmury nad światową gospodarką. Nowy kryzys na horyzoncie?
Kategoria: Informacje ze świata   Środa, 13 czerwiec 2018 08:51 Autor: Andreas

Czarne chmury nad światową gospodarką. Nowy kryzys na horyzoncie?

Christine Lagarde Christine Lagarde Adam Tinworth/Flickr/CC BY-ND 2.0

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde poprowadziła atak odwetowy na politykę handlową prezydenta USA Donalda Trumpa, ostrzegając, że z każdym dniem chmury nad światową gospodarką robią się coraz ciemniejsze - podaje agencja Reuters.

Trump odmówił wydawania wspólnego komunikatu uzgodnionego z liderami G7 w Kanadzie, w którym była mowa o konieczności „wolnego, sprawiedliwego i obopólnie korzystnego handlu" oraz znaczeniu walki z protekcjonizmem.

Prezydent USA, który wprowadził cła na metale usiłuje za wszelką cenę obniżyć deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych z kluczowymi partnerami handlowymi.

„Sprawiedliwy handel powinien teraz nazywać się głupim handlem, jeśli nie jest wzajemny — napisał gospodarz Białego Domu po spotkaniu G7.

Lagarde odpowiedziała na to subtelnie zawoalowanym atakiem na politykę handlową Trumpa, mówiąc, że problemy związane z handlem podkopują zaufanie przedsiębiorców, które nie przestało słabnąć nawet po ostatnim szczycie G7.

Zlokalizowany w Waszyngtonie MFW utrzymuje prognozę wzrostu globalnej gospodarki na lata 2018-2019 na poziomie 3,9%. Lagarde dodała, że „chmury na horyzoncie, sygnalizowane przed fundusz około pół roku temu, stają się ciemniejsze z każdym dniem".

Dyrektor zarządzająca MFW wystąpiła z przemówieniem po spotkaniu w Berlinie z kanclerz Angelą Merkel i przywódcami światowych organizacji handlowych i finansowych — Światowej Organizacji Handlu (WTO), Banku Światowego, Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) oraz Afrykańskiego Banku Rozwoju (AfDB).Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Ostatnio zmieniany Środa, 13 czerwiec 2018 11:47
alexjones.pl Informacje ze świata Czarne chmury nad światową gospodarką. Nowy kryzys na horyzoncie?