Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Rosja, Europa i amerykańskie cła. Co na to WTO?
Kategoria: Informacje ze świata   Sobota, 30 czerwiec 2018 12:30 Napisał

Rosja, Europa i amerykańskie cła. Co na to WTO?

Flaga WTO Flaga WTO

Rosja dołączyła do grona państw, które wnioskują o ustosunkowanie się przez WTO (World Trade Organization, Światowa Organizacja Handlu) do amerykańskich decyzji o nałożeniu ceł na import aluminium i stali do USA. Wnioskodawcy wskazują na fakt połamania przez USA szeregu praw do przestrzegania których państwa członkowskie WTO się zobowiązały.

Jak na razie na liście państw, które domagają się zdecydowanej reakcji WTO są chiny, Indie, Kanada, Meksyk, Norwegia, Turcja, Rosja oraz Unia Europejska. USA od 1 czerwca nałożyły 25%. cło na import stali i 10%. cło na import aluminium.

Rosja zapowiada wprowadzenie ceł na import amerykańskich towarów, które zamierza zastąpić ofertą własnej produkcji. Skala tej ekonomicznej konfrontacji w przypadku Rosji dotyczy kwoty 538 mln USD - na taką kwotę oszacowane zostały straty rosyjskiej gospodarki w wyniku amerykańskich ceł. Aczkolwiek w opinii rosyjskiego Ministra Rozwoju Ekonomii Maksima Oreszkina skala reperkusji ekonomicznych ze strony Rosji może się zwiększyć i uderzyć w import amerykańskich samochodów. USA eksportują do Rosji auta o wartości 837 mln USD rocznie, co stanowi 7,6% całego importu z USA do Rosji. Tak więc wojna ekonomiczna ma szanse się rozkręcić na dobre.

Całkiem niedawno media obiegła informacja, że Donald Trump zamierza w ramach swojego "ministerstwa dziwnych kroków" wycofać USA z World Trade Organization. Media światowe poprzestały na opublikowaniu tej zapowiedzi, ale w USA ten temat jest wyciszany. Sekretarz Skarbu USA Steve Mnuchin powiedział w piątek 29 czerwca, że tego typu doniesienia są "przesadzone" i że Donald Trump "jedynie" wyraża swoją frustrację z powodu "nieobiektywności" niektórych decyzji WTO i szuka sposobów na rozwiązanie tej kwestii. Dla większości przytomnych obserwatorów jest jasne, że wyjście USA z WTO najbardziej zaszkodzi USA, które i tak są coraz bardziej izolowane na arenie międzynarodowej. A potrząsanie szabelką, grożenie i wypisywanie inwektyw na Tweeterze jest już powszechnie znanym stylem działania amerykańskiego prezydenta. USA starają się zresztą same wykorzystywać zasady WTO dla ochrony interesów własnych. Niedawno zaskarżyły na jej forum Chiny za chińskie praktyki licencjonowania technologii, które - zdaniem USA - naruszają prawa własności intelektualnej.

WTO zrzesza 164 państwa i jest jedyną taką międzynarodową organizacją, która deklaruje budowanie płaszczyzny ekonomicznego porozumienia pomiędzy uczestnikami "dla dobra wszystkich". Cóż...

Andreas

Źródło: AlexJones.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(7 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Sobota, 30 czerwiec 2018 12:44
alexjones.pl Informacje ze świata Rosja, Europa i amerykańskie cła. Co na to WTO?