Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Imigracja: zachodnie wojny i imperialna eksploatacja wykorzeniają miliony. James Petras
Kategoria: Informacje ze świata   Środa, 04 lipiec 2018 13:00 Autor: Andreas

Imigracja: zachodnie wojny i imperialna eksploatacja wykorzeniają miliony. James Petras

Imigracja: zachodnie wojny i imperialna eksploatacja wykorzeniają miliony. James Petras DVIDSHUB/Flickr/CC BY 2.0

Wprowadzenie

„Imigracja” stała się dominującą kwestią dzielącą Europę i USA, ale najważniejszą pomijaną sprawą, która zmusza miliony do emigracji, są wojny.

W tym artykule omówimy przyczyny masowej imigracji, skupiając się na kilku kwestiach, mianowicie (1) imperialnych wojnach, (2) wielonarodowej ekspansji korporacyjnej, (3) upadku antywojennych ruchów w USA i Europie zachodniej, i (4) słabości związków zawodowych i ruchów solidarnościowych.

Rozpoczniemy od zidentyfikowania głównych krajów dotkniętych wojnami USA i UE prowadzącymi do masowej imigracji, a następnie zajmiemy się mocarstwami zachodnimi, zmuszającymi uchodźców do „podążania” za przepływami zysków.

Wojny imperialne i masowa imigracja

Amerykańskie inwazje i wojny w Afganistanie i Iraku wykorzeniły kilka milionów ludzi, niszcząc ich życie, rodziny, źródła utrzymanie, mieszkania i społeczności i podkopując bezpieczeństwo.

W rezultacie większość ofiar stanęła przed wyborem oporu lub ucieczki. Miliony wybrały ucieczkę na Zachód, ponieważ kraje NATO nie zbombardowałyby swoich rezydencji w USA czy Europie.

Inni, którzy uciekli do sąsiednich krajów na Bliskim Wschodzie lub w Ameryce Łacińskiej byli prześladowani lub przebywali w krajach zbyt biednych, by zaoferować im zatrudnienie lub możliwości utrzymania.

Niektórzy Afgańczycy uciekli do Pakistanu lub na Bliski Wschód, ale okazało się, że na te regiony Zachód też dokonywał zbrojnych ataków.

Irakijczyków zdewastowały zachodnie sankcje, inwazja i okupacja, i uciekali do Europy i w mniejszym stopniu do Ameryki, krajów Zatoki i Iranu.

Przed inwazją USA-UE Libia była krajem „przyjmującym” i zatrudniającym miliony Afrykańczyków, przyznając im obywatelstwo i przyzwoite źródło utrzymania. Po atakach z morza i powietrza i uzbrajaniu i finansowaniu terrorystycznych gangów, setki tysięcy sub-saharyjskich imigrantów zmuszono do ucieczki do Europy. Większość przekraczała M Śródziemne na Zachód przez Włochy, Hiszpanię, i kierowali się w kierunku bogatych europejskich krajów, które zniszczyły ich życie w Libii.

Armie terrorystyczne finansowane przez USA i UE, które atakują syryjski rząd i zmusiły miliony Syryjczyków do ucieczki przez granicę do Libanu, Turcji i nie tylko, do Europy, powodując tzw. „kryzysy imigracyjne” i wzrost prawicowych partii anty-imigranckich. To doprowadziło do podziałów w ramach ustanowionych partii socjaldemokratycznych i konserwatywnych, gdy sektory klasy robotniczej zwróciły się przeciwko imigrantom.

Europa zbiera konsekwencje sojuszu ze zmilitaryzowanym imperializmem USA, w wyniku którego Ameryka wykorzenia miliony ludzi, a UE wydaje miliardy euro na pokrycie kosztów imigrantów uciekających przed zachodnimi wojnami.

Większość świadczeń socjalnych dla imigrantów jest znacznie niższa od strat poniesionych w ich ojczyźnie. Ich domy, praca, szkoły i stowarzyszenia obywatelskie w UE i USA są o wiele mniej wartościowe i przychylne niż ich pierwotne społeczności.

Imperializm gospodarczy i imigracja: Ameryka Łacińska

Wojna USA, interwencja militarna i wyzysk ekonomiczny zmusiły miliony Amerykanów pochodzenia latynoamerykańskiego do emigracji do Stanów Zjednoczonych. Nikaragua, Salwador, Gwatemala i Honduras zaangażowały się w powszechną walkę o sprawiedliwość społeczno-gospodarczą i demokrację polityczną w latach 1960-2000. Na skraju zwycięstwa nad ziemskimi oligarchami i wielonarodowymi korporacjami, Waszyngton zablokował popularnych powstańców, wydając miliardy dolarów, uzbrajając, szkoląc, doradzając siłom militarnym i paramilitarnym. Reformę gruntów przerwano; związkowców zmuszono do uchodźstwa, a tysiące chłopów uciekło przed terrorystycznymi kampaniami maruderów.

Wspierane przez USA oligarchiczne reżimy zmusiły miliony wysiedlonych i wykorzenionych albo bezrobotnych i pozbawionych gruntów robotników do ucieczki do USA: 50.000 w Nikaragui, 80.000 w Salwadorze, 200.000 w Gwatemali. Prezydent Obama i Hillary Clinton poparli wojskowy zamach w Hondurasie, który obalił liberalnego prezydenta Zelaya – co doprowadziło do tysięcy zabitych i rannych działaczy chłopskich i pracowników praw człowieka, i powrotu szwadronów śmierci, i do nowej fali imigrantów do Ameryki.

Promowana przez USA umowa o wolnym handlu (NAFTA) doprowadziła setki tysięcy meksykańskich rolników do bankructwa i nisko opłacanych maquiladoras; innych zrekrutowały kartele narkotykowe; ale największą grupę zmuszono do emigracji przez Rio Grande. Amerykański „Plan Kolumbii” uruchomiony przez prezydenta Clintona utworzył 7 amerykańskich baz wojskowych w Kolumbii i dostarczył miliard dolarów pomocy wojskowej w latach 2001 – 2010. Plan Kolumbia podwoił liczebność wojska.

USA poparły prezydenta Alvaro Uribe, co doprowadziło do zamordowania ponad 200.000 chłopów, działaczy związków zawodowych i pracowników praw człowieka przez kierowany przez Uribe narko-szwadron śmierci. Ponad 2 mln rolników uciekło z terenów wiejskich i wyemigrowało do miast lub zagranicę.

Amerykański biznes zapewnił setkom tysięcy Latyno-Amerykanów niskie płace, robotnikom rolnym i fabrycznym, prawie wszystkim bez ubezpieczenia zdrowotnego i świadczeń – choć płacili podatki.

Imigracja podwoiła zyski, osłabiła umowy zbiorowe i obniżyła płace w USA. Pozbawieni skrupułów amerykańscy przedsiębiorcy rekrutowali imigrantów do narkotyków, prostytucji, handlu bronią i prania brudnych pieniędzy.

Politycy wykorzystali kwestię imigracji dla zysku politycznego – obwiniając imigrantów za obniżenie standardu życia klasy robotniczej, odwracając uwagę od prawdziwego źródła: wojen, inwazji, szwadronów śmierci i grabieży ekonomicznej.

Podsumowanie

Po zniszczeniu życia ludzi pracujących zagranicą i obalonych postępowych przywódców, np. prezydent Libii Kadafiego i prezydenta Hondurasu Zelaya, miliony zostały zmuszone do bycia imigrantami.

Irak, Afganistan, Syria, Kolumbia, Meksyk były świadkiem ucieczki milionów imigrantów – wszystkich ofiar wojen USA i UE.  Waszyngton i Bruksela obwiniały ofiary i oskarżały imigrantów o nielegalność i czyny przestępcze.

Zachód dyskutuje o wydalaniu, aresztowaniu i więzieniu zamiast o reparacjach za zbrodnie przeciwko ludzkości i naruszenia prawa międzynarodowego.

Żeby powstrzymać imigrację, pierwszym krokiem jest zakończenie wojen imperialnych, wycofanie wojsk i zaprzestanie finansowania paramilitarnych i przydatnych terrorystów.

Po drugie, Zachód powinien ustanowić długoterminowy wielomiliardowy fundusz na odbudowę gospodarek, rynków i infrastruktury, które zbombardował. Upadek ruchu pokojowego pozwolił USA i UE na rozpoczęcie i przedłużanie seryjnych wojen, które doprowadziły do masowej  imigracji – tzw. kryzysów uchodźczych i ucieczki do Europy. Istnieje bezpośredni związek między przekształceniem liberałów i socjaldemokratów w partie wojenne, i przymusowe ucieczki imigrantów do UE.

Upadek związków zawodowych i, co gorsza, ich brak bojowości, doprowadził do utraty solidarności z ludźmi żyjącymi w czasach wojen imperialnych. Wielu robotników w krajach imperialistycznych kierowało swój gniew na tych „poniżej” – imigrantów – a nie na imperialistów, którzy kierowali wojnami, którzy stworzyli problem imigracyjny. Imigracja, wojna, śmierć pokoju i ruchów robotniczych oraz partii lewicowych doprowadziły do powstania militarystów i neoliberałów, którzy przejęli władzę na całym Zachodzie. Ale ich anty-imigrancka polityka wywołała nowe sprzeczności w reżimach między elitami biznesu i popularnymi ruchami w UE i USA. Walki elity i ludowe mogą iść w co najmniej dwóch kierunkach – w kierunku faszyzmu lub radykalnej socjaldemokracji.

James Petras • 26.06.2018

Tłum. Ola Gordon/http://chomikuj.pl/OlaGordon

Źródło: http://www.unz.com/jpetras/immigration-western-wars-and-imperial-exploitation-uproot-millions/

 

 
Źródło: Wolna Polska – Wiadomości


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(5 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Środa, 04 lipiec 2018 13:12
alexjones.pl Informacje ze świata Imigracja: zachodnie wojny i imperialna eksploatacja wykorzeniają miliony. James Petras
Unable to open file!