Wydrukuj tę stronę
Kategoria: Informacje ze świata   Środa, 04 lipiec 2018 13:04 Autor: Andreas

Skończcie z wojnami by zatrzymać kryzys z uchodźcami. Ramzy Baroud

Skończcie z wojnami by zatrzymać kryzys z uchodźcami. Ramzy Baroud poter.simon/Flickr/CC BY 2.0

Europa stoi przed największym kryzysem związanym z uchodźcami od czasu II wojny światowej. Wszystkie próby rozwiązania problemu nie powiodły się, głównie dlatego, że zignorowały główne przyczyny problemu.

11 czerwca nowy minister spraw wewnętrznych Włoch, Matteo Salvini, zablokował dokowanie w swoich portach statku ratowniczego Aquarius przewożącego 629 uchodźców i imigrantów zarobkowych.

W oświadczeniu Lekarzy bez Granic (MSF) stwierdzono, że łódź przewoziła 123 małoletnich bez opieki i 7 ciężarnych kobiet.

„Od tej pory Włochy zaczynają mówić NIE na handel ludźmi. NIE na biznes nielegalnej imigracji” – powiedział Salvini, który jest też szefem skrajnie prawicowej League Party.

Liczbę uchodźców wielokrotnie powtarzały wiadomości, jako ledwie dane statystyczne. W rzeczywistości tu chodzi o cenne życie 629 ludzi, każdy z nich ma przekonujący powód podjęcia się przez niego / nią śmiertelnej podróży.

Choć okrucieństwo odmowy dokowania łodzi obciążonej desperackimi uchodźcami jest oczywiste, należy to postrzegać w szerszej narracji odnoszącej się do szybko zmieniającego się krajobrazu politycznego w Europie, oraz do kryzysów na Bliskim Wschodzie i w Afryce północnej.

Nowy rząd Włoch, koalicja anty-establiszmentowego Ruchu Pięciu Gwiazd / Five-Star Movement i skrajnie prawicowej League Party, wydaje się być zdecydowany na powstrzymanie napływu uchodźców do kraju, zgodnie z obietnicą złożoną podczas kampanii wyborczej.

Ale jeśli politycy dalej będą ignorować źródło problemu, to kryzys uchodźczy nie odejdzie sam.

Niepokojąca prawda jest taka: Europa odpowiada za znaczną część chaosu na Bliskim Wschodzie. Prawicowi mędrcy mogą chcieć pomijać tę część debaty w ogóle, ale fakty nie znikną kiedy się je ignoruje.

Europejscy politycy powinni uczciwie zmierzyć się z pytaniem: jakie są przyczyny prowadzące do tego, że miliony ludzi opuszczają swoje domy? I zaproponować równie uczciwe i humanitarne rozwiązania.

W 2017, bunt który przerodził się w wojnę domową w Syrii doprowadził do eksodusu milionów syryjskich uchodźców.

Ahmed jest 55-letnim syryjskim uchodźcą, który opuścił kraj z małżonką i dwojgiem dzieci. Jego powód opuszczenia kraju jest tylko jeden – niszcząca, śmiertelna wojna.

Powiedział Agencji ds. Uchodźców ONZ: „Urodziłem się w Homs i chciałem tam mieszkać do końca, ale ta okrutna wojna nie dała nam wyboru jak tylko zostawić wszystko za nami. Myśląc o przyszłości moich dzieci musieliśmy podjąć to ryzyko”. [He told the UN Refugees Agency]

„Musiałem zapłacić przemytnikowi $8.000 za każdego członka mojej rodziny. W życiu nie zrobiłem nic nielegalnego, ale nie było innego rozwiązania”.

Ratowanie rodziny oznaczało złamanie prawa: miliony ludzi zrobiłyby to samo gdyby mieli taki sam smutny dylemat. I faktycznie miliony ludzi to zrobiły.

Afrykańskich imigrantów często obwinia się za „korzystanie z okazji” porowatego libijskiego wybrzeża by „wkraść się” do Europy. Ale wielu z tych uchodźców mieszkało spokojnie w Libii i zostało zmuszonych do ucieczki po NATO-wskiej wojnie z tym krajem w marcu 2011.

„Oryginalnie pochodzę z Nigerii, i mieszkałem w Libii przez 5 lat kiedy wybuchła wojna” – napisał / wrote Hakim Bello w TheGuardian.

„Miałem dobre życie: pracowałem jako krawiec i zarabiałem wystarczająco by wysyłać pieniądze do domu mojej rodzinie. Ale po rozpoczęciu walk, ludzie jak my – Murzyni – staliśmy się bardzo podatni. Jeśli wyszedłeś by coś zjeść, gang zatrzymywał cię i pytał czy ich popierasz. Oni mogli być buntownikami, mogli być z rządu, nie wiedziałeś tego”.

Chaos w kwestii bezpieczeństwa w Libii doprowadził nie tylko do prześladowania wielu Libijczyków, a także milionów afrykańskich robotników takich jak Bello. Wielu z tych robotników Aninie mogło wracać do domów, ani zostać w Libii. Oni też dołączyli do niebezpiecznych masowych ucieczek do Europy.

Rozdarty wojną Afganistan posłużył jako tragiczny model tej samej historii.

Ajmal Sadiqi uciekł z Afganistanu, który znajdował się w ciągłym stanie wojny przez wiele lat, wojny która przybrała dużo groźniejszy obrót od amerykańskiej inwazji w 2001.

Sadiqi / Sadiqi told CNN powiedział CNN, że ogromna większość  tych, którzy dołączyli do jego podróży z Afganistanu, przez inne kraje np. Turcję, Grecję i inne kraje UE, zmarła podczas drogi. Ale, jak wielu w jego sytuacji, miał niewiele opcji.

„Afganistan jest w stanie wojny od 50 lat, i to nigdy się nie zmieni” – powiedział.

„Tu nie mam nic, ale czuję się bezpieczny. Mogę bez strachu chodzić po ulicach”.

Niestety, poczucie bezpieczeństwa jest, być może, chwilowe. Wielu w Europie nie chce zbadać swojej odpowiedzialności za kreowanie czy popieranie konfliktów na świecie, podczas gdy uchodźców postrzegają jako zagrożenie.

Pomimo oczywistych korelacji między podtrzymywanych przez Zachód wojnami i kryzysem uchodźców w UE, jeszcze nie dokonało się przebudzenie moralne. Jeszcze gorzej, Francja i Włochy teraz uczestniczą w wykorzystywaniu obecnych wojujących frakcji w Libii do własnych interesów.

Syria nie jest zupełnie inną historią. Tam też UE nie jest niewinna /  EU is hardly innocent.

Wojna syryjska poskutkowała masowym napływem uchodźców, z których większość przebywa w sąsiadujących krajach na Bliskim Wschodzie, ale wielu przepłynęło morze by szukać bezpieczeństwa w Europie.

„Cała Europa odpowiada za ochronę ludzi przed utonięciem. To po części ich działania w Afryce doprowadziły do tego, że ludzie musieli opuścić swoje domy” – powiedział Bello.

„Kraje takie jak Brytania, Francja, Belgia i Niemcy uważają, że są daleko i nie odpowiadają, ale one wszystkie brały udział w kolonizacji Afryki. NATO uczestniczyła w wojnie w Libii. One wszystkie są częścią tego problemu”.

Zgodnie z oczekiwaniami, Włoch Salvini i inni podobnie myślący politycy nie chcą myśleć o nim w ten sposób.

Wykorzystują oni wszystkie dyskursy potrzebne do zagwarantowania sobie głosów, ignorując oczywisty to, że bez interwencji wojskowych, wyzysku ekonomicznego i politycznego mieszania się, kryzys uchodźczy – przynajmniej takich rozmiarów – mógłby istnieć w pierwszej kolejności.

Dopóki nie uznają tego rządy UE, przepływ uchodźców będzie kontynuowany, zwiększając napięcia polityczne i przyczyniając się do tragicznej utraty życia niewinnych ludzi, których jedyną nadzieją jest  przetrwanie.

RamzyBaroud / Romana Rubeo – 20.06.2018

Tłum. Ola Gordon/http://chomikuj.pl/OlaGordon

Źródło: https://original.antiwar.com/ramzy-baroud/2018/06/19/end-the-wars-to-halt-the-refugee-crisis/
Źródło: Wolna Polska – Wiadomości


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(5 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Środa, 04 lipiec 2018 13:56
Unable to open file!