Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wojna handlowa USA z Chinami nabiera rozpędu
Kategoria: Informacje ze świata   Piątek, 06 lipiec 2018 08:05 Napisał

Wojna handlowa USA z Chinami nabiera rozpędu

Wojna handlowa USA z Chinami nabiera rozpędu hapal/Flickr/CC BY-ND 2.0

6 lipca weszły w życie decyzje Donalda Trumpa o nałożeniu 25% cła na różne towary importowane do USA z Chin. Decyzja ta uderza w chiński eksport w kwocie 34 mld USD. W dodatku to dopiero początek handlowej konfrontacji. Trump zapowiedział bowiem dalsze ograniczenia celne.

We czwartek 5 lipca prezydent USA zapowiedział, że w ciągu najbliższych dwóch tygodniu ogłosi listę kolejnych importowanych chińskich produktów o wartości 16 mld USD rocznie. Z przypisaną sobie beztroską ogłosił, że jest gotów do tej listy dopisać kolejne pozycje i uderzyć w import z Chin o wartości 200 mld USD i nawet kolejnych 300 mld USD. Widać Donald Trump poczuł się bankierem tego świata.

Poprzednie zapowiedzi amerykańskiej administracji kończyły się na groźbach ograniczonych kwotą 450 mld USD wartości importu z Chin. Obecne "wrzutki" Donalda Trumpa podwyższają kwotę potencjalnej skali wojny handlowej z Chinami do kwoty 550 mld USD. W roku 2017 całkowity eksport Chin do USA zamykał się w kwocie 506 mld USD. Tak więc zapowiedzi Pana Trumpa przekraczają nawet wartość całkowitego eksportu Chin do USA.

Chiny natychmiast wprowadziły lustrzane ograniczenia celne na import artykułów amerykańskich. Dotyczą one takiej samej wartości importu - 34 mld USD. Amerykańskie samochody i produkty rolne zostały ninejszym objęte analogicznym 25% cłem ze strony chińskiej.

Rząd Chin zadeklarował, że pierwszy wojny handlowej z USA nie zacznie, ale jeżeli USA ją rozpoczną, to decyzje strony Chińskiej będą lustrzanym odbiciem decyzji USA w stosunku do Chin. Może więc być gorąco.

Warto jednak pamiętać, że gospodarka USA jest dużo bardziej odporna na wojny celne, niż gospodarka Chin czy UE. Ameryka bowiem jest gospodarką relatywnie zamkniętą, ma bilans zdecydowanie ujemny zarówno w relacjach z Chinami jak i z Europą. Oznacza to, że teoretycznie USA ucierpią na cłach odwetowych mniej, niż amerykańscy ekonomiczni przeciwnicy w tym konflikcie. Teoretycznie tak, ale skutki polityczne tego typu decyzji Donalda Trumpa mogą te proporcje odmienić. A Donald Trump już wielokrotnie wykazał się brakiem wyobraźni politycznej, który to brak próbuje nadrabiać akcjami militarnymi, tweetami na Tweeterze oraz zdradzaniem zawartych uprzednio sojuszy i umów. Cóż, sytuacja będzie rozwijać się z pewnością dynamicznie.


Andreas


Źródło: AlexJones.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)alexjones.pl Informacje ze świata Wojna handlowa USA z Chinami nabiera rozpędu