Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Parlament Europejski odrzucił stanowisko komisji prawnej dotyczące dyrektywy ACTA 2
Kategoria: Informacje ze świata   Piątek, 06 lipiec 2018 13:52 Napisał

Parlament Europejski odrzucił stanowisko komisji prawnej dotyczące dyrektywy ACTA 2

Parlament Europejski odrzucił stanowisko komisji prawnej dotyczące dyrektywy ACTA 2 www.niewygodneinfo.pl

Od momentu głosowania nad wprowadzeniem tzw. ACTA 2.0 przez komisję prawną Parlamentu Europejskiego, które miało miejsce 20 czerwca br wydawało się, że dalsza walka z kolejną próbą cenzurowania internetu to kopanie się z koniem. Komisja prawna PE bowiem przyjęła najbardziej drakońską wersję zapisów ustawy, skutkiem której miałby obowiązywać art. 11 (tzw. podatek od linków) oraz art. 13 (nakładający obowiązek cenzury treści na prowajderów internetowych). Wszystko razem oczywiście "w trosce o ochronę praw twórców".

Wczorajsze głosowanie (z dnia 5 lipca br) zakończyło się jednak porażką zwolenników zamordyzmu. Przeciwko głosowało 318 posłów, za było ich 278. Parlament Europejski odrzucił stanowisko Komisji Prawnej i odłożył dalsze prace nad ustawą do kolejnej sesji parlamentarnej we wrześniu br.

Ochrona praw twórców jest tematem wałkowanym od dawna. Wiadomo, że obecne rozwiązania promują bardziej pośredników, niż twórców, są bardzo kosztochłonne i wcale nie gwarantują twórcom należnych im tantiemów. Działania typu ACTA w niczym nie zmieniają istoty rzeczy. Pozwalają natomiast wprowadzić kolejne poziomy cenzury internetu, na czym jakoś bardzo zależy elitom rządzącym. Ciekawe dlaczego?

Prawa twórców można zabezpieczyć jedynie poprzez kompletną zmianę podejścia do tematu i zmianę sposobu dystrybucji pieniędzy w sferze publicznej (i twórczej) całego systemu społecznego.

„Aktualna treść dyrektywy nie aktualizuje prawa autorskiego w Europie i nie promuje uczestnictwa w społeczeństwie obywatelskim, a zagraża wolności online i tworzy przeszkody w dostępie do Sieci. Wprowadza nowe ograniczenia, filtry i restrykcje. Jeżeli propozycja zostanie przyjęta w obecnej formie, dzielenie się wiedzą encyklopedyczną w sieciach społecznościowych, czy znajdowanie artykułów w wyszukiwarkach może nie być możliwe. Wikipedia także będzie zagrożona” (cytat ze strony Wikipedii autorstwa jej twórców)

Masowe protesty internautów na całym świecie, w tym także w Polsce (#stopacta2) okazały się ponownie skuteczne. Widać europosłowie mają kaca moralnego, że są figurantami w strukturze UE i nie mają wiele do powiedzenia w przeciwieństwie do biurokratów z Komisji Europejskiej. I jak mogą się wykazać "więzią" ze swoimi wyborcami, to się nią wykazują. Brawo miliony ludzi, którzy przyczynili się do presji na europosłów. Brawo europosłowie!

 

Andreas

Źródło: AlexJones.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(6 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Piątek, 06 lipiec 2018 14:01
alexjones.pl Informacje ze świata Parlament Europejski odrzucił stanowisko komisji prawnej dotyczące dyrektywy ACTA 2