Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Russia 2018 i polityka
Kategoria: Informacje ze świata   Poniedziałek, 09 lipiec 2018 09:04 Autor: Andreas

Russia 2018 i polityka

Russia 2018 i polityka Jedimentat44/Flickr/CC BY 2.0

Do zakończenia Mundialu w Rosji pozostał jeszcze tylko półfinały i finał, ale już teraz można powiedzieć, że w sensie propagandowo-politycznym Rosja już go wygrała, chociaż to reprezentacja innego kraju zostanie mistrzem świata. Tym razem, w przeciwieństwie do Olimpiady w Soczi w 2014 roku, nikomu nie uda się już zepsuć Rosji tego święta, tak jak w przypadku Majdanu w Kijowie.

Miał być za to zapowiadany hucznie, także u nas, bojkot polityczny tej imprezy. Bojkotu sportowego nikt nie odważył się ogłosić, ale deklarowano powszechnie, że żadem polityk Zachodu do Rosji nie pojedzie. O naszych żałosnych deklaracjach, w tym nic nie znaczącego ministra sportu – lepiej nie wspominać.

Im dłużej jednak trwały te Mistrzostwa, powszechnie oceniane jako jedne z najlepszych w historii – zapał polityków Zachodu do bojkotu gasł. Pierwsza wyłamała się Kolinda Grabar-Kitarović, prezydent Chorwacji, która pojechała do Rosji na mecz swojej drużyny z gospodarzami. Mimo deklarowanego prywatnego charakteru pobytu, polityki raczej nie unikała. Spotkała się z premierem Dmitrijem Miedwiediewem, oddała hołd Armii Czerwonej w Niżnym Nowgorodzie, i razem z rosyjskim premierem obejrzała mecz w Soczi. Udzieliła także licznych wywiadów, w których podkreślała dobrą organizację Mistrzostw. Podkreśliła także wagę dialogu poprzez „dyplomację futbolową”. W jej ślady poszedł prezydent Francji Emanuel Macron, który jedzie na półfinał Francja-Belgia. Tak oto hucznie zapowiadany bojkot runął niczym domek z kart. Do tego dochodzi wydarzenie najwyższej rangi, jakim będzie szczyt Trump-Putin w Helsinkach.

Rosji izolować się nie da – dowodzą tego tzw. sankcje, których wszyscy mają dosyć, Rosji nie można także ignorować jako pierwszorzędnego czynnika równowagi na świecie. Pomimo obsesyjnej propagandy, wedle której to Rosja jest zagrożeniem dla pokoju i bezpieczeństwa światowego (kuriozalny termin „agresywna polityka Rosji”) – nikt w to, oprócz autorów tej operacji – nie wierzy. Mundial Russia 2018 był kolejnym krokiem ku normalizacji sytuacji na świecie – krokiem symbolicznym i psychologicznym. Teraz czas na polityków – to ich obowiązkiem jest doprowadzenie do globalnego porozumienia w interesie całej ludzkości.

Jan EngelgardŹródło: Myśl Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(7 głosów)Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 09 lipiec 2018 10:29