Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Szczyt NATO może być nieprzyjemny: „Tusk próbuje ośmieszyć Trumpa”
Kategoria: Informacje ze świata   Środa, 11 lipiec 2018 15:01 Autor: Andreas

Szczyt NATO może być nieprzyjemny: „Tusk próbuje ośmieszyć Trumpa”

Szczyt NATO może być nieprzyjemny: „Tusk próbuje ośmieszyć Trumpa” Nicolas Raymond/Flickr/CC BY 2.0

Szczyt NATO 2018 będzie prawdopodobnie pełen nieprzyjemności, a może nawet kilku wyjątkowo niezręcznych momentów, powiedział Sputnikowi Jan Oberg, dyrektor Transnarodowej Fundacji na rzecz Pokoju i Badań nad Przyszłością.

Prezydent USA Donald Trump przybył z pierwszą damą Melanią Trump do Belgii we wtorek przed środowym i czwartkowym spotkaniem ze światowymi liderami na coroczny szczycie Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Po rozmowach Trump spotka się także z premier Wielkiej Brytanii Theresą May i prezydentem Rosji Władimirem Putinem podczas zagranicznej podróży.

Oberg we wtorek powiedział radiu Sputnik, że przewiduje, iż szczyt może być pełen „pewnego rodzaju niespodzianek i złej atmosfery”.

„Konflikt na Atlantyku jest głębszy niż przez te wszystkie lata” — powiedział Oberg gospodarzom programu Brianowi Beckerowi i Johnowi Kiriakou. „Myślę, że jeśli chcesz szerszej perspektywy na to… wiele zachodnich krajów jest… coraz słabszych i to jest przyczyną wielu wewnętrznych problemów”.

Zapytany o wtorkową wypowiedź przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, który bezpośrednio zwrócił się do Trumpa, aby dobrze zachował się na szczycie, Oberg zauważył, że 61-latek sięgnął właśnie po jedną ze stron z «książki Trumpa» i spróbował go „wyśmiać”.

Pomijając kwestie podziału obowiązków, Oberg powiedział, że świat musi patrzeć na NATO jako na przeszłość.

Przyszły świat nie potrzebuje takich rzeczy jak NATO, broni jądrowej, interwencjonizmu i militaryzmu… potrzebuje czegoś zupełnie nowego” — powiedział. „NATO powinno albo całkowicie zniknąć, albo zostać przekształcone w nieuzbrojoną organizację humanitarną z infrastrukturą transportową i komunikacyjną, lub stać się embrionem europejskiego systemu bezpieczeństwa.Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(11 głosów)Ostatnio zmieniany Środa, 11 lipiec 2018 15:25
alexjones.pl Informacje ze świata Szczyt NATO może być nieprzyjemny: „Tusk próbuje ośmieszyć Trumpa”