Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Trump był „zbyt miękki" wobec Putina
Kategoria: Informacje ze świata   Wtorek, 17 lipiec 2018 09:10 Autor: Andreas

Trump był „zbyt miękki" wobec Putina

Trump był „zbyt miękki" wobec Putina Gage Skidmore/Flickr/CC BY-SA 2.0 (2)

Prezydent USA Donald Trump zlekceważył rady pracowników administracji dotyczące zajęcia twardszego stanowiska na spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Helsinkach - podaje gazeta Washington Post, powołując się na źródła.

Pierwsze spotkanie w cztery oczy Putina i Trumpa odbyło się wczoraj w Helsinkach. Na początku prezydenci przez ponad dwie godziny rozmawiali w cztery oczy, po czym zjedli obiad w szerszym gronie i odpowiedzieli na pytania dziennikarzy. Podsumowując wyniki spotkania, powiedzieli o zainteresowaniu poprawą stosunków obu państw. Także Putin i Trump spotkali się z prezydentem Finlandii Sauli Niinistö.

Według danych gazety przed spotkaniem pracownicy administracji USA udostępnili Trumpowi 100 stron materiałów informacyjnych skłaniających do kształtowania twardszego stanowiska na rozmowach z Putinem, z których większość prezydent zlekceważył. Jak poinformowało źródło, wypowiedzi Trumpa „w znacznym stopniu odbiegały od planu".

Według słów drugiego źródła gazety asystenci rozpatrywali kwestie Krymu, „ingerencji" Rosji w wybory w USA, lecz Trump w trakcie spotkania postanowił, że będzie działać według własnego uznania. Gazeta podaje także, że według słów urzędników administracji doradca ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton i sekretarz stanu Mike Pompeo także wzywali Trumpa do patrzenia na rosyjskiego prezydenta „przez bardziej negatywny pryzmat".

Washington Post, powołując się na urzędników z Białego Domu, także pisze, że Trump był niezadowolony z postawienia przed spotkaniem zarzutów 12 Rosjanom w ramach śledztwa w sprawie zarzucanej Rosji „ingerencji" w wybory w USA. Według niego mogło to mu zaszkodzić z politycznego punktu widzenia. Tymczasem inne źródło z Białego Domu twierdzi, że prezydent USA poparł tę decyzję, ponieważ mógł omówić temat oskarżenia rosyjskich obywateli bezpośrednio z Putinem. 

***************

Prezydent Rosji Władimir Putin był bardzo silny na szczycie w Helsinkach, stwierdził amerykański lider Donald Trump w wywiadzie dla stacji telewizyjnej Fox News.

„Myślę, że wspaniale spędziliśmy czas” — powiedział, komentując wyniki spotkania.

Szef Białego Domu dodał, że on i Putin doszli do ważnych wniosków.

„Omówiliśmy tak wiele rzeczy, w tym nuklearną proliferację, wojny i pokój, ekonomię, Syrię, Ukrainę. Omówiliśmy wiele” — powiedział Trump, dodając, że wnioski dotyczyły także Izraela.

Wcześniej amerykański przywódca nazwał spotkanie z Putinem „dobrym początkiem”. Według niego Waszyngton chce „przyjaźni, współpracy i pokoju” z Moskwą. Wyraził również nadzieję, że spotkania z prezydentem Rosji będą odbywać się częściej.Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Ostatnio zmieniany Wtorek, 17 lipiec 2018 12:36
alexjones.pl Informacje ze świata Trump był „zbyt miękki" wobec Putina