Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Rozgrywki w elitach amerykańskiej władzy
Kategoria: Informacje ze świata   Środa, 25 lipiec 2018 08:07 Napisał

Rozgrywki w elitach amerykańskiej władzy

Rozgrywki w elitach amerykańskiej władzy dcJohn/Flickr/CC BY 2.0

Biały Dom rozważa cofnięcie tzw. security clearances - klauzuli dostępności do tajnych dokumentów - w stosunku do niektórych byłych wysokiej rangi urzędników państwowych, którzy szczególnie napastliwie zaatakowali Donalda Trumpa za jego spotkanie z Władimirem Putinem w Helsinkach.

Po spotkaniu Trump - Putin w Helsinkach amerykańskie media rozpoczęły nagonkę na obecnego prezydenta. Co ciekawe włączyły się do niej nie tylko media związane tradycyjnie z demokratami - z CNN na czele (złośliwie zwanym w trakcie wyborów 2016 Clinton News Network), lecz także część mediów związanych z partią republikańską, która "powinna" Trumpa jako "swojego" prezydenta bronić. Rolę "ekspertów", którzy najgłośniej krytykowali Trumpa wzięli na siebie byli szefowie CIA i FBI, a także kilkoro innych urzędników z administracji Baracka Obamy. Ich sympatie polityczne (Trump zdrajcą, a Clinton bohaterką) są powszechnie znane.

Jak ujawniła rzeczniczka Białego Domu Sarah Huckabee Sanders Biały Dom rozważa cofnięcie klauzul dostępności do tajnych materiałów wobec byłych szefów CIA Johna Brennana oraz Michaela Haydena, byłego dyrektora National Intelligence Jamesa Clappera oraz byłego dyrektora FBI Jamesa Comeya.

Rozważane jest także podobne posunięcie w stosunku do byłego zastępcy szefa FBI Andrew McCabe'a oraz byłej doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego za Obamy - Susan Rice. Oboje odegrali niechlubną rolę w manipulacjach faktami oraz w nielegalnym posługiwaniu się procedurami prawnymi by oczernić Trumpa i jego współpracowników (np. Michaela Flynna) w pierwszym okresie prezydentury.

Natomiast Brennan, Hyden czy Comey zarzucili otwarcie Trumpowi zdradę w związku ze szczytem w Helsinkach, a także nazwali jego działania "działaniami imbecyla", czy też zarzucali mu, że jest "w kieszeni Putina".

“Not only were Trump’s comments imbecilic, he is wholly in the pocket of Putin. Republican Patriots: Where are you???”
/Brennan/
[nie tylko jego komentarze są komentarzami imbecyla, ale cały jest w kieszeni Putina. Republikańscy Patrioci! Gdzie jesteście???]

Cofnięcie klauzul dostępności do tajnych materiałów ma charakter bardziej "widowiskowy", niż praktyczny. Jest odczytywane oczywiście jako policzek wobec tzw. intelligence community, czyli amerykańskiej "świętej krowy" za jaką owa "społeczność wywiadowcza" uchodzi. Aczkolwiek może to też dać w przyszłości jakieś podstawy do działań prawnych przeciwko tym, których dotyczy - jeżeli da się im udowodnić, że wypowiadając się publicznie ujawnili informacje, do których w związku z cofnięciem klauzuli dostępu  mieć nie powinni. Bo też nikt  nie ma złudzeń, że w tak politycznie skorumpowanym środowisku ci sami byli dyrektorzy i tak będą informowani o tym, do czego nominalnie już dostępu mieć nie będą.

Andreas

Źródło: Alex JonesPolub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(5 głosów)Ostatnio zmieniany Środa, 25 lipiec 2018 10:35
alexjones.pl Informacje ze świata Rozgrywki w elitach amerykańskiej władzy