Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Amerykański i rosyjski gaz w różnych kategoriach wagowych
Kategoria: Informacje ze świata   Niedziela, 29 lipiec 2018 08:04 Autor: Andreas

Amerykański i rosyjski gaz w różnych kategoriach wagowych

Amerykański i rosyjski gaz w różnych kategoriach wagowych hapal/Flickr/CC BY-ND 2.0

Eksperci twierdzą, że amerykański LNG nie będzie odgrywał dominującej roli na europejskim rynku energetycznym – pisze „Deutsche Wirtschafts Nachrichten”.

Według Departamentu Energii USA dotychczas w Europie amerykański LNG kupowały takie kraje, jak Portugalia, Włochy, Turcja i Hiszpania. Pojedyncze dostawy wysyłano też do Polski i na Litwę.

Stany Zjednoczone muszą konkurować na europejskim rynku energetycznym nie tylko z Rosją, ale m.in. z Norwegią, Katarem, Algierią, Libią, Azerbejdżanem, Nigerią i Peru — pisze „Deutsche Wirtschafts Nachrichten".

Eugen Weinberg, szef oddziału badań komercyjnych Commerzbank, skomentował konkurencyjność amerykańskiego gazu względem rosyjskiego na europejskim rynku.

— Rozumiem, że media i politycy próbują przedstawić LNG z USA jako konkurencję dla rosyjskiego gazu, a sankcje — część wojny handlowej. Nie przeceniałbym tego wpływu, bo bez Nord Stream 2 Stany Zjednoczone dostarczałyby skroplony gaz do Europy. Wpływ amerykańskiego LNG na „ogólny energetyczny miks" w Europie  będzie dość nieznaczny. Ponadto Rosja nadal dostarcza do Europy swój gaz w takich samych wielkościach. LNG z USA jest konkurencją dla rosyjskiego gazu, ale skala jest absolutnie niewspółmierna — wyjaśnił analityk.

Co więcej, amerykański LNG nie może na poważnie konkurować z rosyjskim gazem ziemnym, bo jest za drogi. Podobnego zdania są eksperci z ośrodka analitycznego Brookings Institution oraz profilowego portalu internetowego Oilprice, jak podkreśla „Deutsche Wirtschafts Nachrichten".    Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(5 głosów)Ostatnio zmieniany Niedziela, 29 lipiec 2018 08:37
alexjones.pl Informacje ze świata Amerykański i rosyjski gaz w różnych kategoriach wagowych