Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Amerykanie ujawnili treść poufnej korespondencji od rosyjskiego generała
Kategoria: Informacje ze świata   Niedziela, 05 sierpień 2018 07:03 Autor: Andreas

Amerykanie ujawnili treść poufnej korespondencji od rosyjskiego generała

Amerykanie ujawnili treść poufnej korespondencji od rosyjskiego generała Freedom House/Flickr/CC BY 2.0

Rosja wykorzystała pilnie strzeżony kanał komunikacji ze sztabem generalnym armii USA, by zaoferować współpracę w odbudowie Syrii i powrocie uchodźców do kraju - poinformował Reuters.

Szef rosyjskiego sztabu generalnego Walerij Gierasimow wysłał list z taką propozycją do swojego amerykańskiego odpowiednika Josepha Dunforda.
Ta inicjatywa spotkała się z chłodnym przyjęciem w Waszyngtonie.

Jak podkreślono, USA gotowe są ją poprzeć tylko wówczas, gdy trwająca od siedmiu lat wojna w Syrii zakończy się, głównie dzięki przeprowadzeniu niezależnych wyborów pod kontrolą ONZ.

„W propozycji zaznaczono, że syryjskim władzom brakuje sprzętu, paliwa, innych zasobów potrzebnych do odbudowy kraju, potrzebnych do powrotu uchodźców" — podano w amerykańskim dokumencie rządowym.

Amerykańskie dowództwo wojskowe nie skomentowało rosyjskiej inicjatywy.

„Zgodnie z przyjętą praktyką obaj generałowie zgodzili się zachować poufność w odniesieniu do treści negocjacji" — powiedziała rzeczniczka dowództwa USA Paula Dunn.

Z kolei w rosyjskim ministerstwie obrony oświadczono, że naczelnik rosyjskiego sztabu generalnego Walerij Gierasimow poinformował przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Josepha Dunforda o podjętych przez Moskwę i Damaszek działaniach w ramach stabilizacji sytuacji w Syrii.

Resort potwierdził, że Gierasimow wysłał do amerykańskiego generała list za pośrednictwem poufnych kanałów komunikacji w odpowiedzi na jego zapytanie po spotkaniu prezydentów USA i Rosji w Helsinkach.

Chodziło głównie o to, że strona rosyjska gotowa jest omówić z syryjskimi władzami gwarancje bezpieczeństwa dla uchodźców z obozu Rukban na kontrolowanym przez USA obszarze At-Tanf i kwestię stworzenia odpowiednich warunków niezbędnych do ich powrotu do domów.

Ponadto w dokumencie pojawiła się propozycja koordynacji usuwania min, m.in. w Rakce, rozwiązania innych problemów humanitarnych, aby życie w Syrii jak najszybciej wróciło do normy w całym kraju, a także neutralizacji prób podejmowanych przez terrorystów w celu przyciągnięcia uchodźców w ich szeregi.

Wcześniej treść listu Gierasimowa do Dunforda cytowały zachodnie media. Rosyjskie Ministerstwo Obrony wyraziło rozczarowanie, że Amerykanie nie przestrzegają umowy o ujawnianiu treści kontaktów jedynie za zgodą obu stron.

„Liczymy, że USA zdołają podjąć niezbędne działania w celu niedopuszczenia w przyszłości do naruszania wzajemnych porozumień" — podkreślił resort.

Sytuacja w Syrii była jednym z głównych tematów spotkania Władimira Putina i Donalda Trumpa w Helsinkach. Zaraz po tych rozmowach Ministerstwo Obrony poinformowało, że już wysłało do USA konkretne propozycje związane z organizacją prac zmierzających do powrotu uchodźców do tego kraju oraz powołania do życia wspólnej grupy ds. finansowania odbudowy syryjskiej infrastruktury.Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(6 głosów)Ostatnio zmieniany Niedziela, 05 sierpień 2018 01:05
alexjones.pl Informacje ze świata Amerykanie ujawnili treść poufnej korespondencji od rosyjskiego generała