Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Zaostrza się konflikt Kanady i Arabii Saudyjskiej
Kategoria: Informacje ze świata   Środa, 08 sierpień 2018 08:09 Autor: Andreas

Zaostrza się konflikt Kanady i Arabii Saudyjskiej

H. Clinton, M. Obama i Samar Badaw H. Clinton, M. Obama i Samar Badaw U.S. Department of State/Flickr/U.S. Government Work i

Zaostrza się konflikt Kanady i Arabii Saudyjskiej, wywołany kilka dni temu wezwaniem ministerstwa spraw zagranicznych Kanady do uwolnienia przez Arabię Saudyjską działaczy praw człowieka, w tym uwięzionej ostatnio Samar Badawi, siostry Raifa Badawiego, więzionego od 3 lat saudyjskiego blogera.

Arabia Saudyjska zareagowała na to wezwanie wściekłym oświadczeniem, zarzucającym Kanadyjczykom naruszenie suwerenności tego kraju, wydaleniem kanadyjskiego ambasadora i odwołanim swojego, a także zamrażając nowe inwestycje kanadyjskie i ograniczając handel. W kolejnych dniach Arabia Saudyjska wezwała dwanaście tysięcy swoich studentów z Kanady do zmiany kraju a w poniedziałek oświadczyła, że saudyjscy obywatele leczący się w Kanadzie będą przeniesieni do innego kraju.

Komentatorzy tłumaczą gwałtowną reakcję Saudyjczyków jako ostrzeżenie pod adresem krajów Zachodu, żeby nie krytykowały polityki wewnętrznej Arabii Saudyjskiej, bo zostaną odcięte od lukratywnych kontraktów. Pod przywództwem następcy tronu Mohammada bin Salmana Arabia Saudyjska próbuje modernizacji gospodarczej i obyczajowej ale zwalcza brutalnie wszelkie formy samodzielnej aktywności obywatelskiej. (g)

Źródło: npr.org


Źródło: Euroislam


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Ostatnio zmieniany Środa, 08 sierpień 2018 11:45
alexjones.pl Informacje ze świata Zaostrza się konflikt Kanady i Arabii Saudyjskiej