Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Korea Północna nie chce rezygnować z broni jądrowej?
Kategoria: Informacje ze świata   Czwartek, 09 sierpień 2018 08:07 Autor: Andreas

Korea Północna nie chce rezygnować z broni jądrowej?

Korea Północna nie chce rezygnować z broni jądrowej? diapositiv.fotografie/Flickr/CC BY-ND 2.0

Korea Północna kontynuuje demontaż poligonu Sohae, z którego wystrzeliwała międzykontynentalne pociski balistyczne, ale nie dotyka obiektów jądrowych, pisze South China Morning Post.

Jak zaznacza grupa 38North, która monitoruje działalność nuklearną KRLD, na poligonie Sohae zdemontowano stalową konstrukcję pionowego stanowiska startowego, usunięto zbiorniki paliwa i utleniacza. Stopniowo demontowane są również ściany na placu startowym.

Prywatny uniwersytet badawczy Yonsei w Seulu zaznaczył, że to właśnie obiekty związane z międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi zajmują pierwsze miejsce wśród zagrożeń dla USA, ponieważ rakiety te mogą potencjalnie przenieść głowicę nuklearną na terytorium USA. W związku z tym demontaż Sohae jest znaczącym krokiem, który może oznaczać rezygnację Pjongjangu z dalszego rozwoju technologii.

Jednocześnie eksperci podkreślają, że KRLD może utrzymać swój arsenał nuklearny, aby pozycja kraju podczas negocjacji z USA była mocniejsza. Świadczą o tym w szczególności fotografie Centrum Badań Jądrowych w Yongbyon wykonane w czerwcu. Zauważono, że na obiekcie zbudowano nowy mały budynek, a także zmodyfikowano wtórny obwód chłodzenia dla elektrycznego reaktora plutonowego o mocy 5 megawatów.

Pod koniec lipca informowano, że Korea Północna zaczęła demontować poligon Sohae. W maju Pjongjang ogłosił zamknięcie poligonu jądrowego Punggye-ri. W tym samym czasie amerykański wywiad poinformował, że poligon nadal nadaje się do użytku.

Na szczycie 12 czerwca przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un powiedział prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi o planach całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(5 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 09 sierpień 2018 11:10
alexjones.pl Informacje ze świata Korea Północna nie chce rezygnować z broni jądrowej?