Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata W Rosji – jak w III Świecie
Kategoria: Informacje ze świata   Piątek, 10 sierpień 2018 08:05 Autor: Andreas

W Rosji – jak w III Świecie

W Rosji – jak w III Świecie openDemocracy/Flickr/CC BY-SA 2.0

Rosstat: Prawie połowa Rosjan żyje w warunkach zbliżonych do Krajów Trzeciego Świata

Według raportu Rosstata na temat rozwoju społeczno-gospodarczego za pierwszy kwartał, tylko 8,5% obywateli Federacji Rosyjskiej miało miesięczny dochód powyżej 60 tysięcy rubli, zauważa Rosbałt (Росбалт)

Prawie dwie trzecie (61%) żyje za kwotę nie wyższą niż 27 tysięcy rubli miesięcznie. 42,1% otrzymują mniej niż 19 tys. rubli, co odpowiada kwocie 633 rubli, lub $9,9 na dzień. Co czwarty – 26,9% – ma miesięczny dochód poniżej 15 tysięcy rubli, lub 8 dolarów dziennie, a co siódmy znajduje się poniżej oficjalnej granicy ubóstwa, otrzymując nie więcej niż 10 tys. rubli miesięcznie.

Podkreśla się, że więcej niż jedna trzecia populacji znajduje się w położeniu, w którym wszystkie dochody idą na jedzenie i obowiązkowe płatności.

Tej wiosny dla „Monitoringa” («Мониторинга» РАНХиГС) została przeprowadzona ankieta opinii publicznej, zgodnie z którą 36% respondentów stwierdziło, że pieniędzy im „starcza tylko na posiłki lub brakuje im nawet i na nie”. 70% stwierdziło, że mogą pozwolić sobie tylko na artykuły pierwszej potrzeby — żywność i odzież, a na sprzęt gospodarstwa domowego, na przykład, środków już nie ma.

Aby wyjść poza zakres podstawowych potrzeb, ludzie muszą zaciągać kredyty: wg rezultatów ubiegłego roku zadłużenie ludności wobec banków wzrosło powyżej tryliona rubli, a poziom nowych kredytów w porównaniu do 2016 roku wzrósł 10-krotnie.

Mimo, że Rosstat rejestruje rekordowy skok płac w sektorze budżetowym i pierwszy od 2014 r. stabilny realny wzrost dysponowanych dochodów (o 4,4% w marcu), udział tych, którzy widzą poprawę w swoich portfelach, praktycznie nie rośnie. Tak więc, ankieta ВШЭ pokazała, że w marcu było ich 13% (w porównaniu z 10% na koniec ubiegłego roku). Powyżej ćwierci respondentów – 27% – stwierdziło dalsze pogorszenie swojej sytuacji materialnej, prawie tyle samo – 30% – uważa, że nadal ogólna sytuacja w gospodarce ulega degradacji.

—————–

Źródło:
Росстат: Почти половина россиян живет в условиях, близких к странам третьего мира
http://www.rline.tv/news/2018-05-05-rosstat-pochti-polovina-rossiyan-zhivet-v-usloviyakh-blizkikh-k-stranam-tretego-mira-/
www.rline.tv
8.08.2018

—————

Wybór, tłumaczenie i opracowanie: bezmetki


Źródło: Wolna Polska – Wiadomości


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Czwartek, 09 sierpień 2018 23:21
alexjones.pl Informacje ze świata W Rosji – jak w III Świecie