Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata USA: rekordowa suma budżetu na obronę
Kategoria: Informacje ze świata   Wtorek, 14 sierpień 2018 09:09 Autor: Andreas

USA: rekordowa suma budżetu na obronę

USA: rekordowa suma budżetu na obronę SS&SS/Flickr/Public Domain

Prezydent USA Donald Trump podpisał budżet obronny kraju na rok 2019.

Dokument, który został nazwany nazwiskiem senatora Johna McCaina przewiduje wydatki na obronę narodową na poziomie 716 mld dolarów — podaje biuro prasowe Białego Domu. Amerykańska administracja przypomniała o posunięciach Trumpa w zakresie „przebudowy armii", podkreślając, że podpisanie nowego budżetu obronnego jest jednym z kroków na drodze do tego celu.

Dokument sankcjonuje podwyższenie o 2,6% uposażenia wojskowego i wypłatę dodatkowych bonusów. Dzięki nowemu budżetowi liczebność Sił Zbrojnych USA wzrośnie o 15,6 tys. osób, które uzupełnią wojska lądowe, marynarkę wojenną, siły powietrzne i Korpus Piechoty Morskiej.

Poza tym ma zostać przeznaczonych 24,1 mld dolarów na finansowanie budowy 13 okrętów i 7,6 mld na zakup 77 myśliwców V generacji F-35.

Dokument zawiera także kilka środków przeciwdziałania wpływom Rosji. Na przykład USA mają przyjąć na uzbrojenie nowe typy ładunków jądrowych o małej mocy, finansować obecność USA w Europie Wschodniej oraz pomagać swoim sojusznikom, w tym Ukrainie w zmniejszeniu zależności od Moskwy. Poza tym budżet przewiduje zamrożenie realizacji Traktatu o otwartych przestworzach z Rosją, dopóki ta nie wróci do jego przestrzegania — czytamy w dokumencie. Kolejny środek ma na celu zablokowanie współpracy rosyjsko-tureckiej w sferze zakupu broni: USA zakazały zaopatrywania Ankary w myśliwce F-35, dopóki Pentagon nie da oceny zakupu przez Turcję od Rosji rakietowych systemów przeciwlotniczych S-400.

Wydatki Rosji w 2018 roku według słów prezydenta Władimira Putina wyniosą 2,8 biliona rubli (około 41,2 mld dolarów).Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Ostatnio zmieniany Wtorek, 14 sierpień 2018 12:19
alexjones.pl Informacje ze świata USA: rekordowa suma budżetu na obronę