Wydrukuj tę stronę
Kategoria: Informacje ze świata   Poniedziałek, 20 sierpień 2018 08:03 Autor: Andreas

Chińska Ekspansja

Chińska Ekspansja Nicolas Raymond/freestock.ca/CC BY 3.0

Dopóki Chiny znajdują się na trajektorii zapewnienia własnej suwerenności w zakresie finansowo-ekonomicznym i technologicznym, — pozostają one względnie niewidoczne. Ale nadejdzie moment, kiedy Chiny ustalą się mocno w swoich granicach i zażądają rekonfiguracji światowej geopolitycznej przestrzeni w interesie Chin.

Już teraz obserwuje się podporządkowanie (wystąpienie o bezwarunkową strefę chińskich interesów) takich krajów, jak Wietnam, Bangladesz, Laos, Tajlandia i Indonezja, (dyskretnie KRLD) i znaczne zwiększenie wpływu na Filipinach i Malezji, oraz ekspansję w Afryce. Przy tym obserwuje się dość ograniczone, dyskretne zainteresowanie wobec krajów byłego ZSRR.

Jak się wydaje, najbardziej prawdopodobna strategia Chin w tych krajach zamyka się w trzech płaszczyznach wyszukiwania potencjalnych gospodarczych i politycznych korzyści:

Po pierwsze – to przeformatowanie sektora przemysłowego niskiej przetwórczości (produkcja odzieży, obuwia, produkcja związana z obróbką drewna, prymitywna produkcja pośrednia, pośrednie produkty i wszelkie tanie towary konsumpcyjne), które stają się coraz mniej opłacalne w Chinach w miarę wzrostu zamożności Chińczyków. Transfer nisko dochodowej produkcji z Chin do związanych z Chinami, krajów azjatyckich (w perspektywie możliwe do Indii).

W 2018 roku, średnio naliczone wynagrodzenie Chińczyków, wyniesie ponad 950 dolarów miesięcznie i około 800 dolarów dla pracowników przemysłowych. Od 2010 roku, dolarowy dochód podwoił się, od 2007 r. potroił się, a w ciągu 15 lat wzrósł 8-krotnie (!). Chiny 2018 – to nie Chiny 1998, kiedy wielu pracowników w przemyśle pracowało za dosłownie 50 dolców -zbiornik paliwa i miskę ryżu.

Odrzućcie wreszcie głupie stereotypy i fałszywe dane. Chiny znacznie wzrosły w ciągu 15-20 lat. To inny kraj.

Dla porównania, w Rosji dolarowe wynagrodzenie w 2018 roku, wynosi około 650 dolarów w porównaniu z 700 w 2010, 530 w 2007 i 180 w 2003. Obecnie w Rosji zarabia się 1.5 razy mniej od Chińczyków przy tym, ubrania, buty i wszelkie konsumpcyjne barachło są 1.5-3 razy droższe (i w niektórych pozycjach i 10 razy droższe, zwłaszcza przewody komputerowe, baterie), niż w Chinach (ku chwale tran-granicznym handlarzom, podatkom i cłom), tj. według parytetu siły nabywczej, w przeliczeniu na konsumecki śmietnik (nie licząc usług) – przeciętny Rosjanin jest biedniejszy od przeciętnego Chińczyka – trzy-cztery razy.

Ale teraz nie o tym. Chińskie wynagrodzenie już wyprzedza najbogatsze kraje Europy Wschodniej (Polskę i Czechy), przy czym uprzednio wymienione kraje Azji mają dochody 3-4 razy niższe (w dolarach) od chińskich. Produkcja towarów konsumpcyjnych w Chinach staje się coraz mniej opłacalna. Ze względu na swoje rozmiary, usprawnienie przemysłowe i infrastrukturę logistyczną, Chiny demonstrują bardzo wysoką przewagę konkurencyjną, więc zamknięcie niskoprzetwórczych klastrów przemysłowych nie nosi charakteru kaskadowego no i nie widać entuzjazmu w odkrywaniu nowych.

W ostatnich 10 latach, Chiny stały się absolutnym światowym liderem w zakresie wdrażania infrastruktury przemysłowej i wyraźnie prowadzą w tym procesie, przechwytując inicjatywę od dotychczasowych liderów (USA, Europy Zachodniej i Japonii), niemal dokładnie powtarzając drogę Zachodu do Chin. Innymi słowy, głównym dostawcą finansowych i towarowo-materialnych strumieni w ukazanych krajach Azji są Chiny, a nie jak w przeszłości – Zachód. Na podobnej zasadzie, ale trochę w innym kontekście, Chiny opanowują i Afrykę.

Ten proces przebiega równolegle z urbanizacją w Chinach. Obecnie w Chinach około 59% ludności to populacja miejska. 15 lat temu było to 39%. W ub. 15 latach, Chiny przesiedliły z wiosek i miasteczek prawie 200 mln ludzi! Epokowy ruch ludności! Ludność wiejska reprezentuje deficyt wiedzy i doświadczenia, więc zrozumiale zaludnia klastry produkcji nisko przetwórczej. Ale pierwsze i drugie pokolenie „nowych” Chińczyków przechodzi na nowy poziom rozwoju, otrzymują po 3-4 tys dolarów miesięcznie w jakiejś Huawei, a wysokiej klasy inżynierowie i po 10-15 tys dolców, tworząc trwałą klasę średnia, budując najnowocześniejszą urbanistykę i napędzają chiński postęp . Jednocześnie podciągając średni dochód dla produkcji nisko przetworzonej, dokładnie tak samo, jak to się dzieje w USA, Niemczech lub Szwajcarii.

Ale Chińczycy, którzy zarabiali 50 dolców 20 lat temu, teraz budują sobie zrobotyzowane inteligentne mieszkania w nowoczesnych wieżowcach i już nie są gotowi oddawać swoich rodzin do fabryk na 12-14 godzin dziennie. Dla nich jest już bardziej interesująca twórcza praca; zasłużyli na to. Właściwie, do tego  odpowiedniejsze są biedniejsze kraje Azji, które będą (na razie częściowo) wykonywać pracę, którą niedawno zajmowali się Chińczycy, no tak, razem z przybyszami z chińskich wiosek i osad, a takimi pozostaje jeszcze 40% Chińczyków.

Po drugie, Chiny, inwestując ogromne pieniądze w Afryce tworzą swoje ośrodki wpływu, nie narzucając ekonomicznej i politycznej zależności. Przykład z podróży. Kenia; połowa importu w 2017 roku z Chin, 10 lat temu było zaledwie 12%, Nigeria -obecnie 47% całego importu pochodzi z Chin przeciwko 22% – 10 lat temu. Egipt obecnie prawie 25% wobec 15% – 10 lat temu, Algieria do jednej trzeciej całego importu w 2018r.wobec 13-15% – 10 lat temu. Logika i trendy zrozumiałe?

Chiny tworzą swoje strefy w Afryce, umieszczają swoich przedstawicieli, formują lojalne wobec Chin lobby polityczne, co z kolei w miarę wzrostu gospodarczego Afryki, tworzy popyt na chińskie produkty, usługi budowlane i w zakresie konstruowania energetycznej, transportowej, informacyjnej, przemysłowej, komunalnej i handlowej – infrastruktury. Sukces Chin w Afryce jest tak wielki, że Stanów Zjednoczonych, a tym bardziej Europy, już tam nikt nie wspomina. Ich waga tam już zmierza do zera, politykę tam ustawiają Chiny. Z Bliskim Wschodem trudniej, tam póki co USA, przy czym nie w gospodarczym, a w politycznym kluczu, ale to kwestia czasu.

Po trzecie: Chiński kolonializm ma konstruktywny format na obraz i podobieństwo ZSRR, kiedy i gdzie nie występuje niszczenie satelitów, a ich rozwój i zagospodarowanie, co tworzy bardziej stabilną pulę sojuszników. Stany Zjednoczone działają na zasadzie dzikiego kapitalistycznego imperializmu z czasów Imperium Brytyjskiego, kiedy w drodze szantażu, nacisku, gróźb, zastraszania i szczucia, podporządkowywano wolę i zdolność do przeciwstawienia kolonii i uzależniano w celu rabunku. Ten schemat jest jest skrajnie niestabilny z powodu ustanawiania podświadomej orientacji na bunt swoich podwładnych, dokładnie tak samo, jak i wobec czarnych niewolników z czasów dzikiego Zachodu w USA, gotowych do buntu i powstania w każdej chwili, natychmiast, jak tylko właściciel niewolników popełniał niewypał, lub stracił wiarygodność.

Wejście do strefy chińskich interesów, przynajmniej na razie, nie zakłada automatycznej grabieży „po amerykańsku” a wręcz przeciwnie – tworzy punkty wzrostu, rozwoju a jako opłatę za usługi – chińskie lobby polityczne i gospodarcze uzależnienie, w tym kontrola nad przepływem surowców do Chin.

Wszystkie te działania, jak się wydaje, są potrzebne Chinom dla utworzenia trwałego przyczółka dla przyszłej prawdziwej konfrontacji z USA i z kolektywnym Zachodem o światowe przywództwo. Nadejdzie czas, kiedy Chinom potrzebny będzie zewnętrzny rynek zbytu dla produktów własnej produkcji i tutaj zderzenie z interesami Zachodu – nieuniknione. Zapomnijcie o WTO, nie ma żadnego wolnego handlu. Nigdy nie wprowadzicie swoich produktów na rynek globalny w masowej skali bez geopolitycznej osłony. Tworząc umocnione zaplecze gospodarcze, technologiczną i surowcową niezależność, otaczając się zależnymi od Chin sojusznikami, Chiny, w przeciwieństwie do Rosji, skupiają i akumulują energię nie w telewizorze i w propagandowych talk show.

Po raz kolejny powtarzam, że nie należy tracić z oczu prawdziwego światowego lidera w dającej się przewidzieć perspektywie. Postęp Chin jest zbyt silny, aby go zignorować. I nie wierzcie słowom chińskich przywódców, że nie zmierzają do ekspansji. Chiny są jeszcze zajęte wewnętrznymi problemami i tworzeniem dominującej siły, nadrzędnej gospodarki, których interesy, wszyscy będą musieli wziąć pod uwagę.

Źródło:
https://narzur.ru/kitajjskaja-ehkspansija/
Китайская экспансия
spydell
14.08.2018

Wybór, tłumaczenie i opracowanie: bezmetki


Źródło: Wolna Polska – Wiadomości


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 20 sierpień 2018 08:38