Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata USA znów spróbują zablokować budowę Nord Stream 2
Kategoria: Informacje ze świata   Poniedziałek, 20 sierpień 2018 08:05 Autor: Andreas

USA znów spróbują zablokować budowę Nord Stream 2

Nord Stream 2 Nord Stream 2 Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0

Dziennikarze amerykańskiej gazety Wall Street Journal dowiedzieli się o nowych planach USA w kwestii zablokowania Nord Stream 2.

Waszyngton pracuje nad pakietem sankcji, których celem jest zablokowanie budowy wspólnego rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2 — pisze The Wall Street Journal, powołując się na amerykańskich urzędników. Źródła gazety podkreśliły, że odpowiednie kroki mogą być podjęte przez USA w ciągu kilku tygodni, ale na mówienie o nieodwracalności tej decyzji jest za wcześnie.

USA przygotowują pakiet sankcji mogący przeszkodzić w zakończeniu projektu Nord Stream 2. Kara grozi uczestniczącym w projekcie firmom i potencjalnie organizacjom finansowym — pisze The Wall Street Journal.  

Byli i obecni amerykańscy urzędnicy poinformowali gazetę, że sankcje przeciwko rosyjsko-niemieckiemu gazociągowi były omawiane w Waszyngtonie i mogą wejść w życie w ciągu kilku tygodni. Jednocześnie podkreślili, że nie można mówić o nieodwracalności tej inicjatywy. Nord Stream 2 stał się jednym z kluczowych tematów na spotkaniu Władimira Putina i Angeli Merkel w Niemczech. Oprócz rosyjskiego Gazpromu w budowie uczestniczą europejscy partnerzy Royal Dutch Shell PLC, Wintershall AG, Uniper SE, OMVAG i Engie SA — podkreśla WSJ.

Amerykańskie władze przez dłuższy czas opowiadają się przeciwko gazociągowi. Obawiają się, że Nord Stream 2 zwiększy bez tego dużą zależność Europy od rosyjskiego gazu, natomiast Kreml otrzyma dźwignię polityczną i znaczne dochody — podkreśla gazeta. 

Nad ostateczną formą sankcji pracował Biały Dom, Departament Stanu, Departament Skarbu i Departament Energii USA — poinformowało WSJ jedno ze źródeł. Jednocześnie według niego pozostaje jedna nierozwiązana kwestia — czy środki będą podejmowane tylko przeciwko firmom uczestniczącym w budowie gazociągu na dnie Bałtyku, czy też rozciągnięte na banki i firmy finansujące projekt. W każdym razie Waszyngton z góry ostrzeże UE zanim wprowadzi jakiekolwiek obostrzenia — dodał urzędnik.

Niemieckie władze wielokrotnie nie zgadzały się ze stanowiskiem USA. Zwracały uwagę na to, że zachodnie państwa kupowały rosyjski gaz nawet w okresie szczytowym zimnej wojny. Poza tym jeden z doradców Merkel wyjaśnił politykę Waszyngtonu dążeniem Trumpa do sprzedania jak najwięcej LNG Europie. 

Według informacji WSJ pięć europejskich firm i Gazprom już zainwestowały w Nord Stream 2 5,5 mld euro. Ich szefowie poinformowali podsekretarza stanu z biura surowców energetycznych Johna McCarricka, że projekt nie zostanie wstrzymany nawet jeśli USA zdecydują się na sankcje. Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 20 sierpień 2018 09:04
alexjones.pl Informacje ze świata USA znów spróbują zablokować budowę Nord Stream 2