Wydrukuj tę stronę
Kategoria: Informacje ze świata   Niedziela, 26 sierpień 2018 10:02 Autor: Andreas

Ministerstwo Obrony FR ostrzega o szykowanej w Syrii prowokacji

Ministerstwo Obrony FR ostrzega o szykowanej w Syrii prowokacji Freedom House/Flickr/CC BY 2.0

Rosyjskie agencje informacyjne przekazały dziś rano wypowiedź oficjalnego przedstawiciela Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej, generała-majora Igora Konaszenkowa o sytuacji w Syrii.

Konaszenkow oświadczył, że grupa terrorystyczna Dżabhat al-Nusra przygotowuje prowokację z użyciem broni chemicznej, mającą być jakoby przeprowadzonym przez syryjskie siły rządowe atakiem przeciwko ludności cywilnej kraju. Dodał, że informacje te zostały potwierdzone jednocześnie przez kilka niezależnych źródeł. Do przeprowadzenia „ataku chemicznego” w Dżisr al-Szugur (w prowincji Idlib) bojownicy Hajat Tahrir al-Szam dostarczyli osiem pojemników z chlorem. Pojemniki sprzedane przez bojowników grupy Hizb at-Tahrir al-Islami Turkiestanu zostały przewiezione do wioski Halluz, kilka kilometrów na zachód od Dżisr al-Szugur.

W rejon Dżisr al-Szugur dotarła również specjalna grupa bojowników, którzy zostali przeszkoleni w zakresie postępowania z substancjami trującymi pod okiem specjalistów brytyjskiej prywatnej formy wojskowej Olive. Przebrani za członków niesławnych Białych Hełmów mają inscenizować ratowanie ofiar ataku bronią chemiczną.

Fabularyzowana inscenizacja użycia broni chemicznej w Syrii będzie pretekstem do ataków rakietowych ze strony Zachodu i Stanów Zjednoczonych.

Zrealizowanie tej prowokacji, z aktywnym udziałem brytyjskich służb specjalnych, ma posłużyć za kolejny pretekst do przeprowadzenia przez Stany Zjednoczone, Francję i Wielką Brytanię rakietowych i powietrznych ataków na obiekty gospodarki i budynki rządowe w Syrii.

Ministerstwo Obrony wyjaśniło, że w tym celu kilka dni temu w Zatoce Perskiej pojawił się amerykański niszczyciel USS The Sullivans z 56 rakietami cruise na pokładzie, a do bazy lotniczej Al-Udeid w Katarze przeniesiony został amerykański bombowiec strategiczny B-1B Lancer wyposażony w 24 pociski rakietowe  powietrze-ziemia AGM-158 JASSM.

Generał dodał, że pośrednim potwierdzeniem przygotowywania przez Stany Zjednoczone i ich sojuszników kolejnego aktu agresji przeciwko Syrii są niczym nie uzasadnione deklaracje szeregu wysokich przedstawicieli USA, Wielkiej Brytanii i Francji z 22 sierpnia o zamiarze zareagowania „ze zwiększoną siłą” na „użycie broni chemicznej przez rząd syryjski”. Tak więc, wbrew publicznym oświadczeniom, działania państw zachodnich mają na celu gwałtowne pogorszenie sytuacji w regionie Bliskiego Wschodu i zakłócenie procesu pokojowego w Syrii.

Tyle powiedział dziś generał Konaszenkow.

Natomiast wczoraj po południu rosyjskie MSZ wezwało Wielką Brytanię, Francję i Stany Zjednoczone do zaprzestania manipulowania „tematem chemicznym” w celu wywarcia presji na Damaszek. A kilka godzin wcześniej agencja Bloomberg doniosła, że na czwartkowym spotkaniu w Genewie doradca Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa John Bolton ostrzegł sekretarza Rady Bezpieczeństwa FR, Nikołaja Patruszewa, o ewentualnym ataku na Syrię – potężniejszym niż poprzednie – jeśli siły Asada użyją broni chemicznej.

Olive Security to jedna z wiodących brytyjskich prywatnych firm w branży security, założona w 2001 roku i ściśle powiązana z kręgami rządowymi i przemysłem zbrojeniowym. Nabór odbywa się głównie spośród służb specjalnych, a zwłaszcza personelu SAS. W 2015 r. Olive Group połączyła się z grupą Constellis – amerykańskim prywatnym dostawcą usług militarnych i najemników (wcześniejsze wcielenia to Blackwater, XE, Academi, Tripple Canopy). Warte miliardy dolarów prywatne armie są jak żywe srebro – łączą się, przeobrażają, kupują nawzajem, ale niezmiennie robią ogromne pieniądze na wynajmowaniu się rządom i konglomeratowi przemysłowo-zbrojeniowemu do utrzymywania w ruchu machiny wojennej na globalną skalę kosztem życia milionów ludzi.

~ PRACowniA na podstawie: tass.ru, mid.ru, bloomberg.com, sourcewatch.org

 


Źródło: PRACowniA


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(6 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Niedziela, 26 sierpień 2018 10:59