Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Niemcy mówią dość
Kategoria: Informacje ze świata   Wtorek, 28 sierpień 2018 07:10 Autor: Andreas

Niemcy mówią dość

 Heiko Maas Heiko Maas SPD Schleswig-Holstein/Flickr/CC BY-ND 2.0

Europa powinna reagować na politykę sankcji Waszyngtonu wobec Rosji, Chin i innych głównych partnerów gospodarczych, powiedział minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas, otwierając konferencję ambasadorów w Berlinie.

Waszyngton zmusza nas do formułowania europejskiej odpowiedzi w związku z polityką sankcji. Odnosi się to do Europy i Niemiec, jeśli USA nagle w nieskoordynowany i dość niespecyficzny sposób nałożą sankcje wobec Rosji, Chin, Turcji, a w przyszłości, być może, także przeciwko innym głównym partnerom handlowym. Powinniśmy na to reagować" — powiedział minister.

Wcześniej Maas oświadczył, że MSZ Niemiec zrewiduje strategię polityki zagranicznej wobec Stanów Zjednoczonych. Mass zaproponował w charakterze podstawy nowych relacji z Waszyngtonem koncepcję zrównoważonej współpracy, a podstawowym celem niemieckiej polityki zagranicznej nazwał budowę silnej i niepodległej Europy.

Dyrektor Instytutu Narzędzi Analizy Politycznej, profesor Wyższej Szkoły Gospodarki Aleksander Szpunt skomentował to oświadczenie:

„Widzimy, że te relacje są rewidowane, w pierwszej kolejności przez Stany Zjednoczone — inicjatywa jest więc po stronie amerykańskiej. Pod względem politycznym Niemcy i Stany Zjednoczone są podobne. Jednak ta największa gospodarka Europy jest nieco mniejsza niż gospodarka jednego tylko amerykańskiego stanu — Kalifornii. Dlatego w pierwszej kolejności Europa reaguje na aktywne kroki Donalda Trumpa i rozumie, że będzie miała do czynienia z bardzo trudną sytuacją, jeśli Ameryka również w przyszłości będzie stosować w walce konkurencyjnej swoje wpływy polityczne, by wyrządzić swemu oponentowi — Europie — bardzo poważne szkody" — powiedział Aleksander Szpunt w audycji radia Sputnik.

Dyrektor Instytutu Współczesnego Rozwoju Państwowego Dmitrij Sołonnikow także skomentował stanowisko Niemiec:

„Niemcy w ostatnim czasie mówią o całym szeregu posunięć natury gospodarczej, które uwalniają Europę od dyktatu USA. Ponadto, Berlin dość drastycznie zareagował na wprowadzenie sankcji przeciwko Iranowi, i Unia Europejska zatwierdziła pakiet blokujący. Ze strony Niemiec już padają głosy odnośnie konieczności utworzenia w Europie alternatywy amerykańskiego systemu SWIFT, Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, czyli chodzi o odejście od dyktatu dolara w światowych finansach. Pod tym względem nader logicznie i konsekwentnie wygląda stanowisko Niemiec odnośnie tego, co dotyczy zabezpieczenia europejskich spółek przed sankcjami USA w ramach handlu i współpracy z Federacją Rosyjską. Sankcje, zdaniem Waszyngtonu, muszą być obowiązkowe do wykonania przez wszystkie państwa. Europa natomiast nie akceptuje takiego stanowiska. Są to konsekwentne kroki ze strony Europy, tak samo jak posunięcie wobec Rosji, należało tego oczekiwać. To, że Niemcy wzywają obecnie do zwalczania amerykańskich sankcji przeciwko Moskwie na kontynencie europejskim, jest działaniem absolutnie logicznym"  — powiedział Dmitrij Sołonnikow.

Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(6 głosów)Ostatnio zmieniany Wtorek, 28 sierpień 2018 13:26