Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Arcybiskup Cinncinati: Watykan musi otworzyć „plik McCarrick”
Kategoria: Informacje ze świata   Poniedziałek, 10 wrzesień 2018 07:02 Autor: Andreas

Arcybiskup Cinncinati: Watykan musi otworzyć „plik McCarrick”

Arcybiskup Cinncinati: Watykan musi otworzyć „plik McCarrick” thierry ehrmann/Flickr/CC BY 2.0

Ordynariusz amerykańskiej diecezji Cincinnati wezwał do otwarcia dossier Watykanu na temat kardynała McCarricka. Według arcybiskupa Dennisa Schnurra, to jedyny sposób by wyjść ponad dyskusję „słowo przeciwko słowu” i sięgnąć po dowody zawarte w dokumentach.

Ksiądz arcybiskup skomentował skandal związany z homoseksualnymi nadużyciami byłego kardynała, w rozmowie z rozgłośnią Holy Spirit Radio. – Wydaje mi się, że jedynym sposobem, aby dotrzeć do sedna całej sytuacji, jest otwarcie „pliku McCarrick”. Muszą być i w Waszyngtonie, i w Watykanie takie pliki, związane z całą tamtą korespondencją – przekonywał hierarcha.

Arcybiskup zwrócił uwagę, że świadectwo byłego nuncjusza Carla Marii Vigano wymienia kilka dokumentów, jednak oparte jest na osobistych wspomnieniach. – Inni z kolei mówią: „Nasze wspomnienia nie są takie”. Jedynym sposobem na dotarcie do faktów jest sprawdzenie akt i mam nadzieję, że plik zostanie otwarty – argumentował abp Schnurr. – Nie widzę innego sposobu, aby dojść do sedna tej bardzo bolesnej, tej bardzo smutnej sytuacji – dodał.

Ordynariusz Cincinnati zasiada w komitecie wykonawczym Rady Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych (USCCB). Gremium to również opowiada się za otwarciem archiwów sprawy McCarricka. Wezwanie komitetu aby sprawa została jednoznacznie wyjaśniona, poparł w specjalnym oświadczeniu przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych. – Kardynał DiNardo zamierza udać się do Rzymu i porozmawiać z Ojcem Świętym. Wiem także, że kardynał O’Malley, który jest przedstawicielem Ojca Świętego do zbadania sprawy wykorzystywania seksualnego w Kościele zaproponował, by wspólne z kardynałem DiNardo spotkali się z Ojcem Świętym – poinformował arcybiskup Schnurr.

Ordynariusz Cinncinati jasno opowiada się za integralną nauką Kościoła w sprawie rodziny. Między innymi prowadził modlitwy przed placówką aborcyjną Planned Parenthood na terenie Nebraski. Wiosną w surowym tonie ostrzegał księży swojej diecezji przed organizowanym na państwowym uniwersytecie spotkaniem z duchownymi aktywistami LGBT: jezuitą Jamesem Martinem oraz siostrą Jeanne Gramick.

Źródło: Life Site News

RoM

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2018-09-09)

 


 Konieczne jest, aby Ojciec Święty odpowiedział na zarzuty postawione przez arcybiskupa Vigano. Prosimy o zachęcanie Ojca Świętego ażeby bezpośrednio odniósł się do tych zarzutów. To w najlepszym interesie wszystkich. Brak wiedzy i niepewność przyczyniają się do zamieszania w dzisiejszych czasach – napisał do nuncjusza apostolskiego w Stanach Zjednoczonych biskup Robert E. Guglielmone z Karoliny Południowej.

List datowany na ostatni dzień sierpnia opublikował portal z diecezji Charleston, The Catholic Miscellany. Autor w mocnych, jednoznacznych słowach zwrócił się do francuskiego arcybiskupa Christophe Pierre, który pełni godność nuncjusza apostolskiego w USA.

„Nasz Kościół znajduje się w kryzysie i jako przywódca katolickich wiernych w stanie Karolina Południowa, piszę z naciskiem, aby wyrazić uczucia moje własne oraz tych, którzy są pod moją opieką. Czujemy się zdradzeni, rozgniewani i wprowadzeni w błąd. Trzeba pilnie działać. Dysponuję kilkoma rekomendacjami, które wspierają stanowisko kardynała Daniela N. di Nardo, przewodniczącego Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych. Konieczne jest, aby Stolica Apostolska przejęła przywódczą rolę w badaniu przyczyn, dla których arcybiskup Theodore McCarrick piął się wzwyż, pomimo doniesień o jego wcześniejszych niewłaściwych zachowaniach w sferze seksualnej, a także układów finansowych w trakcie wcześniejszych zadań diecezjalnych. Jest absolutnie konieczne, aby każdy z nas wiedział, jak i dlaczego tak się stało. Działanie musi nastąpić natychmiast i publicznie” – napisał hierarcha.

W dalszej części listu czytamy o poparciu idei śledztwa Stolicy Apostolskiej oraz ogólnokrajowej komisji świeckiej dla wyjaśnienia zarzutów, jakie wyszły spod pióra arcybiskupa Carla Marii Vigano. „Te ostatnie raporty wywołały wiele różnych wersji na temat tego, co rzeczywiście się wydarzyło i konieczne jest, aby Ojciec Święty odpowiedział na zarzuty postawione przez Arcybiskupa. Prosimy o zachęcanie Ojca Świętego ażeby bezpośrednio odniósł się do tych zarzutów. To w najlepszym interesie wszystkich. Brak wiedzy i niepewność przyczyniają się do zamieszania w dzisiejszych czasach. Nasz Kościół jest wezwany, by być światłem latarni pośród ciemności” – przypomniał hierarcha.

„Ten czas skandalu wymaga szczególnie silnego i odważnego przywództwa. Modlę się, aby wszyscy biskupi zobowiązali się otworzyć nowy rozdział przejrzystości i działania. Musimy poświęcić się dziełu uzdrawiania wszystkich, których wiara została podważona i zrobić wszystko, co w naszej mocy, by zapobiec takim zbrodniom w przyszłości. Wiedz, że wspieram wszystkie Twoje wysiłki, aby pomóc naszemu Kościołowi tutaj, w Stanach Zjednoczonych” – zakończył swój apel biskup Charleston, Robert E. Guglielmone.

Źródło: themiscellany.org

RoM

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2018-09-08)

 
Źródło: Bibula – pismo niezalezne


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 10 wrzesień 2018 11:04
alexjones.pl Informacje ze świata Arcybiskup Cinncinati: Watykan musi otworzyć „plik McCarrick”