Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata „Szczyt w Teheranie pokazał, że państwa regionu nie potrzebują pomocy Zachodu
Kategoria: Informacje ze świata   Wtorek, 11 wrzesień 2018 05:03 Autor: Andreas

„Szczyt w Teheranie pokazał, że państwa regionu nie potrzebują pomocy Zachodu

„Szczyt w Teheranie pokazał, że państwa regionu nie potrzebują pomocy Zachodu Public_Domain_Photography/PixaBay/CC0 Creative Commons

Hossein Sheikholeslam, były doradca ministra do spraw zagranicznych IRI, ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Iranu w Irańskiej Republice Arabskiej w latach 1998-2003, powiedział w wywiadzie dla Sputnika, że zakończony trójstronny szczyt w Teheranie pomoże w rozwiązaniu sytuacji w Idlibie i uregulowaniu sytuacji politycznej w Syrii.

„Trójstronny szczyt w Teheranie z udziałem prezydentów Iranu, Rosji i Turcjipokazał, że kraje regionu mogą same rozwiązywać problemy regionalne i nie potrzebują pomocy Zachodu i USA. Oceniam jako udane wyniki szczytu i uważam, że prowadzą do rozwiązania wielu kwestii związanych z syryjskim kryzysem, w tym sytuacji w Idlib, i do uregulowania w przyszłości procesu politycznego w Syrii. Szczyt pokazał, że te problemy mogą zostać rozwiązane wspólnymi siłami państw regionu: w pierwszej kolejności Iranu, Rosji i Turcji, największych graczy w regionie.

Tego rodzaju szczyty budzą duże niezadowolenie USA, ale ponieważ ich rola i wpływ nie mają decydującego znaczenia, to też ich reakcja nie ma znaczenia.

Wiele problemów, z którymi jesteśmy skonfrontowani, wyłoniły się na skutek bliskowschodniej polityki Zachodu. To właśnie Zachód wspierał terrorystów i jest winny masowej śmierci cywilów. To właśnie Zachód usiłował osłabić opór i podkopać sojusz między Iranem, Rosją i Syrią, wykorzystując syryjski kryzys. Teraz widać, że ich polityka poniosła fiasko, i że muszą przyznać sami przed sobą pełne niepowodzenie wojskowe i polityczne.

Co się tyczy obecności wojskowej Iranu w Syrii, Iran postępuje zgodnie z decyzjami syryjskiego rządu i w przyszłości będzie się opierać tylko na tych decyzjach.

Profesor Fuad Izadi, irański amerykanista, członek Rady Naukowej Katedry Badań Problemów USA Uniwersytetu Teherańskiego, podkreślił szczególne znaczenie ostatniego spotkania w kontekście ostatnich wydarzeń w Idlib.

„Kolejne spotkanie prezydentów Iranu, Rosji i Turcji, które odbyło się w Teheranie, zostało zwołane w warunkach przygotowań do końcowego etapu wojny z terroryzmem w Syrii i ma szczególne znaczenie w kontekście ostatnich wydarzeń wokół Idlib.

Na szczycie w Teheranie omawiane były trzy kwestie. Pierwsza dotyczy przyszłości ludności cywilnej w Idlib, która tak jak cała ludność Syrii okazała się zagrożona. Wojna w Syrii rozpętana przez USA i ich sojuszników wyrządziła katastrofalne szkody sytuacji humanitarnej w tym kraju i teraz największe zaniepokojenie budzi przyszłość ludności cywilnej, która pozostaje na terytorium ostatniego bastionu terrorystów w Idlib. Mając na uwadze to, że terroryści wykorzystują ludność cywilną w charakterze tarczy, konieczne jest podjęcie takich środków, żeby nie ucierpieli mieszkańcy, to jedno z najważniejszych zadań na dany moment.

Po zakończeniu szczytu specjalny wysłannik ONZ ds. Syrii Staffan de Mistura wezwał do wyznaczenia jasnej granicy między cywilami i terrorystami w Idlib, i w tym celu zaproponował zorganizowanie korytarzy humanitarnych, którymi cywile mogliby dobrowolnie opuszczać miasto. Uważam, że to dobry i prawidłowy plan, który pomoże uniknąć katastrofy humanitarnej.

Druga kwestia, która była omawiana na szczycie w Teheranie to kwestia suwerenności i integralności terytorialnej Syrii. Idlib to nieodłączna część Syrii i jeśli terroryści zachowają swoją obecność w tej prowincji, będzie to przesłanką dla rozpadu kraju. Dlatego należy oczyścić Idlib od terrorystów, a następnie poddać pod dyskusję kwestię wyprowadzenia wszystkich zagranicznych wojsk, które przebywają na terytorium Syrii nielegalnie. Mowa w pierwszej kolejności o amerykańskich wojskach, które znajdują się w Syrii bez mandatu ONZ i oficjalnego zaproszenia od syryjskiego kierownictwa.

Sprawą ostatnią jest kwestia politycznego uregulowania i przyszłego ustroju Syrii. Syryjski naród musi sam określić swoją przyszłość i musi to zrobić bez jakiejkolwiek presji lub ingerencji z zewnątrz. Ale rozpoczęcie tego etapu wymaga rozwiązania sytuacji w Syrii i pełnego zakończenia wojny".Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(5 głosów)Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 10 wrzesień 2018 23:22
alexjones.pl Informacje ze świata „Szczyt w Teheranie pokazał, że państwa regionu nie potrzebują pomocy Zachodu