Wydrukuj tę stronę
Kategoria: Informacje ze świata   Sobota, 15 wrzesień 2018 09:06 Autor: Andreas

Pół miliona wyrżniętych, $4 tryliony zmarnowane od 11 września, a al-kaida silniejsza niż wcześniej

Pół miliona wyrżniętych, $4 tryliony zmarnowane od 11 września, a al-kaida silniejsza niż wcześniej duncan c/Flickr/CC BY-NC 2.0

Po 17 latach nie ma żadnego znaku szybkiego zakończenia wojny z terrorem – ale są dowody na to, że al.-kaida jest silniejsza niż kiedykolwiek, dzięki Ameryce.

Co roku 11 września Amerykanie pamiętają przerażające ataki dokonane w 2001, które wykorzystano do kształtowania polityki zagranicznej USA, i działania jako symbol „wojny z terrorem”. Ataki przypisano 19 porywaczom powiązanym z terrorystyczną grupą al.-kaida – grupą która jest silniejsza niż kiedykolwiek w 17 rocznicę 11 IX.

21 września 2001, tylko 10 dni po atakach, były prezydent George W. Bush wygłosił przemówienie do narodu, i obwinił al.-kaidę, twierdząc, że „Al.-kaida jest dla terroru tym czym mafia jest dla przestępczości„.

Dziś wieczorem Amerykanie mają wiele pytań. Amerykanie pytają: Kto zaatakował nasz kraj? Wszystkie zgromadzone dowody pokazują na kolekcję luźnie powiązanych organizacji terrorystycznych znanych jako al.-kaida. To są ci sami mordercy oskarżani za zbombardowanie amerykańskich ambasad w Tanzanii i Kenii, i odpowiadające za zbombardowanie USS Cole. Al.-kaida jest dla terroru tym czym mafia jest dla przestępczości. Ale jej celem, nie jest robienie pieniędzy; jej celem jest przerobienie świata – i narzucenie swoich radykalnych wierzeń na ludzi wszędzie.

Terroryści praktykują marginalną formę islamskiego ekstremizmu którą odrzucili muzułmańscy badacze i ogromna większość muzułmańskich kleryków – marginalny ruch wypaczający pokojowe nauki islamu. Dyrektywa terrorystów nakazuje im zabijać chrześcijan i żydów, zabijać Amerykanów, i nie rozróżniać wojskowych od cywilów, w tym kobiet i dzieci„.

Al.-kaida nie była terrorystyczną grupą która pojawiła się znikąd – wyrosła na skutek Operation Cyclone, programu prowadzonego przez CIA, która zbroiła i finansowała mudżahedinów w Afganistanie w latach 1980. Operacja Cyklon wytworzyła próżnię w regionie jaki utworzył idealny klimat do rozwoju i rozkwitu dla talibów i al.-kaidy.

Ale w 2001 al.-kaida stała się twarzą zła w USA, administracja wszczęła „wojnę z terrorem” w celu pokonania grupy.

Rezultaty toczącej się misji są przerażające, a liczba zgonów jest oszałamiająca. W samym Iraku liczbę ofiar oszacowano na ponad 500.000 do końca 2017. Według badaczy uniwersyteckich w USA, Kanadzie i Bagdadzie przy współpracy z irackim Ministerstwem Zdrowia, „około 70% irackich zgonów w latach 2003-2011 miały charakter gwałtowny, z większością wywołaną przez strzały z broni palnej, po niej bomby samochodowe i inne wybuchy„.

Udokumentowano, że w Afganistanie wojna z terrorem kosztowała ponad $1 trylion / morethan $1 trillion i ponad 31.000 ofiar cywilnych. Liczba cywilnych ofiar zwiększyła się znacząco w ostatnich latach – co służy jako przypomnienie, że sytuacja tylko ulega pogorszeniu, i nie zakończy się szybko.

Z analizy / analysis „Koszty projektu wojna” / Costs of War Project z Watson Institute na  Brown University, wynika, że do końca 2018, amerykańska wojna z terrorem będzie kosztować amerykańskich podatników ponad $5.6 trylionów, czyli średnio $23.386 na każdego podatnika.

Do końca września 2017 amerykańskie wojny w Iraku, Afganistanie, Pakistanie i Syrii, i dodatkowe wydatki na Bezpieczeństwo Narodowe, i Departamenty Obrony i Spraw Weteranów od ataków 11 IX całkowite koszty doszły do ponad $4.3 tryliony w roku finansowym 2017. Dodanie prawdopodobnych kosztów za rok 2018 i szacowane przyszłe wydatki na weteranów, koszty wojny przekroczą $5.6 tryliony„.

Jak zauważył The Nation, ten szacunek nie uwzględnił czynników takich jak „koszty psychiczne Amerykanów oszpeconych takim czy innym sposobem w tych niekończących się konfliktach. Nie uwzględnia kosztów infrastruktury tego kraju, która rozpada się kiedy dolary podatników – przepływają obficie, i w zadziwiająco – w tamtych latach, niemal wyjątkowo – w dwupartyjnym trybie na to, co wciąż śmiesznie nazywa się ‚bezpieczeństwem narodowym‚”.

Po 17 latach nie ma żadnego sygnału na to, że wojna z terrorem wkrótce się zakończy, ale na pewno Ameryka zbliża się do pokonania al.-kaidy – tak?

Niestety, prawda jest odwrotna. Raport / report opublikowany w Los Angeles Times odnotował, że w 2018, „Al.-kaida może być silniejsza niż wcześniej„, i zamiast zniszczenia grupy, „Polityka USA na Bliskim Wschodzie wydaje się zachęcać do jej rozwoju„.

Grupa zgromadziła największą siłę bojową od kiedy istnieje. Szacunki mówią, że może to być ponad 20.000 bojowników tylko w Syrii i Jemenie. Chwali się grupami w północnej Afryce, Lewancie i częściach Azji, i pozostaje silna w rejonie granicy afgańsko-pakistańskiej„.

Choć al.-kaida mogła powstać jako mała grupa terrorystyczna, teraz rozrosła się w ogromną sieć rozkwitającą w Iraku, Jemenie, Somali, Syrii i Libii – wszystkich krajach gdzie w ostatnich latach Ameryka dokonała kampanii bombardowań.

W rocznicę 11 IX jest czas by Amerykanie uznali, że po 17 latach, nieograniczonym finansowaniu aprobowanym przez Demokratów i Republikanów, i brutalnej polityce, która zabiła tysiące niewinnych cywilów, jedyną rzeczą jaką Ameryka osiągnęła na Bliskim Wschodzie to wywołanie chaosu, destrukcji i idealnego środowiska dla rozkwitu skrajnych grup. Rzeczywiście, amerykańska polityka zagraniczna wykreowała milion Osama Bin Ladenów od tego fatalnego dnia, i jesteśmy na drodze wykreowania miliona więcej.

Rachel Blevins – 11.09.2018

Tłum. Ola Gordon

https://thefreethoughtproject.com/17-anniversary-911-al-qaeda-stronger-than-ever/


Źródło: Wolna Polska – Wiadomości


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Sobota, 15 wrzesień 2018 12:17