Font Size

Czcionka
alexjones.pl Informacje ze świata Wybijająca hipokryzja: Zarzucają, że upodabniamy się do putinowskiej Rosji. Sami robią z Putinem gigantyczne interesy
Kategoria: Informacje ze świata   Środa, 19 wrzesień 2018 07:09 Napisał

Wybijająca hipokryzja: Zarzucają, że upodabniamy się do putinowskiej Rosji. Sami robią z Putinem gigantyczne interesy

Wybijająca hipokryzja: Zarzucają, że upodabniamy się do putinowskiej Rosji. Sami robią z Putinem gigantyczne interesy Flazingo Photos/Flickr/CC BY-SA 2.0

Nie ma tygodnia, w którym zachodnie elity polityczne oraz sprzyjające im media nie oskarżałyby Polski o łamanie demokracji na wzór putinowskiej Rosji. Jeśli wierzyć serwowanym tam przekazom w naszym kraju rządzi obecnie reżim, którego działania są tożsame z działaniami reżimu Putina. Pomijając fakt, że wspomniane zarzuty są absurdalne, warto zwrócić uwagę, że oskarżanie Polski o "putinizm" nie przeszkadza tym samym zachodnim elitom w robieniu gigantycznych biznesów z Putinem. Gdy chodzi bowiem o kasę, optyka wobec kremlowskiego reżimu nagle staje się inna.

Przypomnijmy - kiedy Emmanuel Macron był jeszcze kandydatem do objęcia urzędu prezydenta Francji twierdził, że "sojusznikami Marie Le Pen (tj. jego głównej konkurentki - przyp. red.) są reżimy Kaczyńskiego i Putina". Dodał przy tym, że ustroje panujące w Polsce i w Rosji nie są otwarte i wolne. - "Codziennie łamane są tam liczne swobody, a wraz z nimi nasze zasady" - twierdził ówczesny kandydat na prezydenta Francji.

Kiedy trzy tygodnie później Macron był już prezydentem V Republiki, na przyjacielską rozmowę do Wersalu zaprosił... Władimira Putina. Niedemokratycznym reżimem, który łamie liczne swobody i jest sojusznikiem Marie Le Pen pozostała już tylko Polska.

Skrajna hipokryzja to nie tylko domena francuskich elit. W listopadzie 2014 r. (już po zajęciu Krymu przez Rosję) doszło w Moskwie do zamkniętego spotkania przedstawicieli niemieckiego biznesu z rosyjskimi władzami. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele największych niemieckich firm, które prowadzą swoje biznesy w Rosji, m.in.: Siemensa, Daimlera, Metro AG czy Winterhall Holding. Ogólnikowe oficjalne komunikaty głosiły wówczas, że "doszło do wymiany poglądów na temat stanu i perspektyw współpracy dwustronnej w sferze handlu i inwestycji, zaś minister Ławrow przestawiło rosyjską ocenę stosunków z Ukrainą, Niemcami, Unią i NATO".

Po październiku 2015 roku część niemieckich polityków oraz większość niemieckich mediów zaczęła głosić narrację, zgodnie z którą Polska wybrała drogę putinowskiej Rosji. Nie przeszkodziło to jednak niemieckim elitom w robieniu kolejnych biznesów z Putinem i jego ludźmi. Przypomnijmy, że wbrew stanowisku Polski i innych państw Europy Środkowo-Wschodniej, Niemcy zgodziły się na rozpoczęcie budowy drugiej nitki gazociągu Nord Stream (w tę inwestycję zaangażowały się mocno niemieckie spółki z branży energetycznej, tj.: Wintershall, BASF oraz E.ON). Posypały się również nowe, warte grube miliardy euro kontrakty biznesowe. Okazało się, że gdy chodzi o kasę i wspólne interesy, optyka wobec kremlowskiego reżimu nagle staje się inna.

Pisałem o tym jakiś czas temu, ale w kontekście powyższego tematu nie zaszkodzi powtórzyć. Jedną z przyczyn obecnego kryzysu tożsamościowego Europy, który przekłada się na coraz większą nieufność wobec unijnych struktur, jest wybijająca w niemal każdym miejscu hipokryzja zachodnich elit. Z jednej strony piętnują one postawy potencjalnie patogenne, które we współczesnej demokracji (czy szerzej - cywilizacji) nie powinny mieć miejsca. Z drugiej jednak robią dokładnie to samo co piętnują, względnie - robią interesy z ludźmi, którzy w sposób patogenny się zachowują. W takich okolicznościach nie powinniśmy się dziwić, że autorytet starounijnych elit szoruje dziś po dnie, narażając na szwank projekt całej europejskiej wspólnoty.


Linki do tekstów źródłowych pod artykułem na stronie źródłowej

Źródło: Niewygodne.info.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)alexjones.pl Informacje ze świata Wybijająca hipokryzja: Zarzucają, że upodabniamy się do putinowskiej Rosji. Sami robią z Putinem gigantyczne interesy